
If A can do a piece of work in $4$ hours, B and C together in $3$ hours and A and C together in $2$ hours. How long will B be alone taken to do it?
(A)$10$ hours
(B)$12$ hours
(C)$8$ hours
(D)$24$ hours
Answer
579.3k+ views
Hint:
If a piece of work is done in $x$ hours, then the work done in one hour will be $\dfrac{1}{x}$. Use this approach to find the work done by A alone, B and C together & A and C together in one hour.
Complete step by step solution:
Let $a,b\& c$be the number of hours taken by A, B & C to complete the work alone.
Given, A can do a piece of work in $4$ hours.
As we know that if a piece of work is done in $x$ hours, then the work done in one hour will be $\dfrac{1}{x}$.
$\therefore $Work done by A in $1$ hour$ = \dfrac{1}{4}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{a}$$ = \dfrac{1}{4}$ ….. (1)
Similarly, B and C together can do a piece of work in $3$ hours.
$\therefore $Work done by B and C together in $1$ hour$ = \dfrac{1}{3}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} + \dfrac{1}{c}$ $ = \dfrac{1}{3}$ ….. (2)
A and C together can do a piece of work in $2$ hours.
$\therefore $Work done by A and C together in $1$ hour$\dfrac{1}{2}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{a} + \dfrac{1}{c} = $$\dfrac{1}{2}$ ….. (3)
Now, subtracting (1) from (3);
$\left( {\dfrac{1}{a} + \dfrac{1}{c}} \right) - \dfrac{1}{a} = \dfrac{1}{2} - \dfrac{1}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{c} = \dfrac{{2 - 1}}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{c} = \dfrac{1}{4}$ ….. (4)
Now, subtracting (4) from (2);
$\left( {\dfrac{1}{b} + \dfrac{1}{c}} \right) - \dfrac{1}{c} = \dfrac{1}{3} - \dfrac{1}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} = \dfrac{{4 - 3}}{{12}}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} = \dfrac{1}{{12}}$
$ \Rightarrow b = 12$
Therefore, time taken by B to complete the work alone is $12$ hours.
Hence, option (B) is the correct answer.
Note:
An another method to solve this question is described below:
The formula of total work (in term of hours and efficiency) is given by,
Total work = Efficiency $ \times $ Time
Given, A can do a piece of work in $4$ hours, B and C together in $3$ hours and A and C together in $2$ hours. The total work can be obtained by taking the LCM of all these given times.
$\therefore $ Total work = LCM of $4$, $3$& $2$
$ \Rightarrow $Total work =$12$
Use formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time to find the efficiencies of A,B and C.
A’s efficiency = $\dfrac{{12}}{4}$
$ \Rightarrow $ A’s efficiency $ = 3$work per hour …. (1)
Similarly, (C+A)’s efficiency $ = \dfrac{{12}}{2}$ [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
$ \Rightarrow $ (C+A)’s efficiency $ = 6$work per hour
$\therefore $C’s efficiency$ = 6 - $A’s efficiency
$ \Rightarrow $ C’s efficiency$ = 6 - $ $3$ [Using (1)]
$ \Rightarrow $ C’s efficiency$ = 3$work per hour ….. (2)
Similarly, (B+C)’s efficiency $ = \dfrac{{12}}{3}$ [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
$ \Rightarrow $ (B+C)’s efficiency $ = 4$work per hour
$\therefore $B’s efficiency$ = 4 - $C’s efficiency
$ \Rightarrow $ B’s efficiency$ = 4 - $ $3$ [Using (2)]
$ \Rightarrow $ B’s efficiency=$1$work per hour ….. (3)
Therefore, time taken by B alone to complete the work$ = \dfrac{{12}}{1}$$ = 12$hours [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
Therefore, time taken by B to complete the work alone is $12$ hours.
Hence, option (B) is the correct answer.
If a piece of work is done in $x$ hours, then the work done in one hour will be $\dfrac{1}{x}$. Use this approach to find the work done by A alone, B and C together & A and C together in one hour.
Complete step by step solution:
Let $a,b\& c$be the number of hours taken by A, B & C to complete the work alone.
Given, A can do a piece of work in $4$ hours.
As we know that if a piece of work is done in $x$ hours, then the work done in one hour will be $\dfrac{1}{x}$.
$\therefore $Work done by A in $1$ hour$ = \dfrac{1}{4}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{a}$$ = \dfrac{1}{4}$ ….. (1)
Similarly, B and C together can do a piece of work in $3$ hours.
$\therefore $Work done by B and C together in $1$ hour$ = \dfrac{1}{3}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} + \dfrac{1}{c}$ $ = \dfrac{1}{3}$ ….. (2)
A and C together can do a piece of work in $2$ hours.
$\therefore $Work done by A and C together in $1$ hour$\dfrac{1}{2}$$ \Rightarrow \dfrac{1}{a} + \dfrac{1}{c} = $$\dfrac{1}{2}$ ….. (3)
Now, subtracting (1) from (3);
$\left( {\dfrac{1}{a} + \dfrac{1}{c}} \right) - \dfrac{1}{a} = \dfrac{1}{2} - \dfrac{1}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{c} = \dfrac{{2 - 1}}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{c} = \dfrac{1}{4}$ ….. (4)
Now, subtracting (4) from (2);
$\left( {\dfrac{1}{b} + \dfrac{1}{c}} \right) - \dfrac{1}{c} = \dfrac{1}{3} - \dfrac{1}{4}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} = \dfrac{{4 - 3}}{{12}}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{b} = \dfrac{1}{{12}}$
$ \Rightarrow b = 12$
Therefore, time taken by B to complete the work alone is $12$ hours.
Hence, option (B) is the correct answer.
Note:
An another method to solve this question is described below:
The formula of total work (in term of hours and efficiency) is given by,
Total work = Efficiency $ \times $ Time
Given, A can do a piece of work in $4$ hours, B and C together in $3$ hours and A and C together in $2$ hours. The total work can be obtained by taking the LCM of all these given times.
$\therefore $ Total work = LCM of $4$, $3$& $2$
$ \Rightarrow $Total work =$12$
Use formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time to find the efficiencies of A,B and C.
A’s efficiency = $\dfrac{{12}}{4}$
$ \Rightarrow $ A’s efficiency $ = 3$work per hour …. (1)
Similarly, (C+A)’s efficiency $ = \dfrac{{12}}{2}$ [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
$ \Rightarrow $ (C+A)’s efficiency $ = 6$work per hour
$\therefore $C’s efficiency$ = 6 - $A’s efficiency
$ \Rightarrow $ C’s efficiency$ = 6 - $ $3$ [Using (1)]
$ \Rightarrow $ C’s efficiency$ = 3$work per hour ….. (2)
Similarly, (B+C)’s efficiency $ = \dfrac{{12}}{3}$ [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
$ \Rightarrow $ (B+C)’s efficiency $ = 4$work per hour
$\therefore $B’s efficiency$ = 4 - $C’s efficiency
$ \Rightarrow $ B’s efficiency$ = 4 - $ $3$ [Using (2)]
$ \Rightarrow $ B’s efficiency=$1$work per hour ….. (3)
Therefore, time taken by B alone to complete the work$ = \dfrac{{12}}{1}$$ = 12$hours [Using formula, Total work = Efficiency $ \times $ Time]
Therefore, time taken by B to complete the work alone is $12$ hours.
Hence, option (B) is the correct answer.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

