Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

If 600 rupees buy 15 bunches of feed, how many will 1280 buy?

Answer
VerifiedVerified
530.4k+ views
like imagedislike image
Hint: We will apply the unitary method first, we find the price of ‘1’ bunch of feed then the number of bunches we can purchase from 1280 rupees.

Complete step-by-step solution -
Explanation:
As given in question we can buy 15 bunches of feed in Rs.600.
So we can write in Rs. 600 and we can buy 15 bunches.
So in Rs. 1 we can buy 15600=140
So in Rs. 1280 we can buy
140×1280
32
So in Rs. 1280 we can buy 32 bunches of feed.

Note: By the unitary method, We are finding one unit then the required number of units. for simplification always write things to be calculated on the right-hand side and things which are known on the left-hand thing.
Latest Vedantu courses for you
Grade 11 Science PCM | CBSE | SCHOOL | English
CBSE (2025-26)
calendar iconAcademic year 2025-26
language iconENGLISH
book iconUnlimited access till final school exam
tick
School Full course for CBSE students
PhysicsPhysics
ChemistryChemistry
MathsMaths
₹41,848 per year
Select and buy
WhatsApp Banner