
Find the ratio of price of a pencil to that of a ball pen. If the pencil costs Rs.96 per score and the ball pen costs Rs.50.40 per dozen.
Answer
601.5k+ views
Hint: To solve this problem we need to know the value of given units, here in the given problem they have used scores and dozens. We know that 1 score is equal to 20 units and 1dozen is equal to 12 items.
Complete Step-by-Step solution:
Given that
Cost of one score of pencils=Rs.96
Since we know that 1score=20 units.
Given,
1score = Rs96
20Pencils = Rs.96
1pencil=$\dfrac{{96}}{{20}} = 4.8$
Therefore the cost 1 pencil =Rs.4.8
And also given that 1 ball pen =Rs.50.40 per dozen.
Since we know that 1 dozen =12 items.
Then,
1dozen = Rs.50.40
12 ball pens =Rs.50.40
1 ball pen=$\dfrac{{50.40}}{{20}} = 4.2$
Therefore the cost of 1 ball pen = $Rs.4.2$
Here we have to find the ratio of a pencil to that of a ball pen.
$\therefore \left( {\dfrac{{1Pencil}}{{1pen}}} \right) = \dfrac{{4.8}}{{4.2}} = \dfrac{8}{7}$
Therefore the ratio of a pencil to that of a pen is 8:7.
NOTE: In the above problem before solving the solution we have to know the values of given units. Here the given units are scores and dozens where we know that 1 score is equal to 20 units and 1 dozen is equal to 12 items. Then to find their ratio we have to find the price 1 pen and 1 pencil by using the given units.
Complete Step-by-Step solution:
Given that
Cost of one score of pencils=Rs.96
Since we know that 1score=20 units.
Given,
1score = Rs96
20Pencils = Rs.96
1pencil=$\dfrac{{96}}{{20}} = 4.8$
Therefore the cost 1 pencil =Rs.4.8
And also given that 1 ball pen =Rs.50.40 per dozen.
Since we know that 1 dozen =12 items.
Then,
1dozen = Rs.50.40
12 ball pens =Rs.50.40
1 ball pen=$\dfrac{{50.40}}{{20}} = 4.2$
Therefore the cost of 1 ball pen = $Rs.4.2$
Here we have to find the ratio of a pencil to that of a ball pen.
$\therefore \left( {\dfrac{{1Pencil}}{{1pen}}} \right) = \dfrac{{4.8}}{{4.2}} = \dfrac{8}{7}$
Therefore the ratio of a pencil to that of a pen is 8:7.
NOTE: In the above problem before solving the solution we have to know the values of given units. Here the given units are scores and dozens where we know that 1 score is equal to 20 units and 1 dozen is equal to 12 items. Then to find their ratio we have to find the price 1 pen and 1 pencil by using the given units.
Recently Updated Pages
Two men on either side of the cliff 90m height observe class 10 maths CBSE

What happens to glucose which enters nephron along class 10 biology CBSE

Cutting of the Chinese melon means A The business and class 10 social science CBSE

Write a dialogue with at least ten utterances between class 10 english CBSE

Show an aquatic food chain using the following organisms class 10 biology CBSE

A circle is inscribed in an equilateral triangle and class 10 maths CBSE

Trending doubts
The shortest day of the year in India

What is the missing number in the sequence 259142027 class 10 maths CBSE

A Gulab jamun contains sugar syrup up to about 30 of class 10 maths CBSE

What is UltraEdge (Snickometer) used for in cricket?

On the outline map of India mark the following appropriately class 10 social science. CBSE

Why does India have a monsoon type of climate class 10 social science CBSE

