
Entry fee in an exhibition was Rs.1. Later this was reduced by 25% which increased the sale by 20%. Then find the percentage of slump in business.
Answer
615k+ views
Hint: First of all, consider the total original sale in the exhibition as Rs.100 and calculate the decreased entry fee and the increased sale of the exhibition. Then find the increase in the number of visitors which is the difference of the present number of visitors and the past number of visitors.
Complete step-by-step answer:
Let the total original sale in the exhibition be Rs.100.
As the entry fee in the exhibition is Rs.1, the number of visitors = 100
Later the entry fee was reduced by 25%.
Now the entry fee will be \[1 - 1 \times \dfrac{{25}}{{100}} = 1 - 0.25 = Rs.0.75\]
Given that the sale is increased by 20%.
So, the present sale is \[100 + 100 \times \dfrac{{20}}{{100}} = 100 + 20 = Rs.120\]
Now consider the present number of visitors.
The present number of visitors \[ = \dfrac{{{\text{Present sale}}}}{{{\text{Reduced entry fee}}}}\]
\[ = \dfrac{{120}}{{0.75}} = 160\]
Increase in the number of visitors = present number of visitors – past number of visitors
= 160 – 100 = 60
Thus, the percentage increase in visitors \[ = \dfrac{{{\text{Increase in the number of
visitors}}}}{{{\text{past number of visitors}}}} \times 100\]
\[ = \dfrac{{60}}{{100}} \times 100 = 60\% \]
Hence, the percentage of the increase in the business is 60%.
Note: Here we have taken the original sale in the exhibition as Rs.100 because this will lead us to have simple calculations in the entire solution as this problem is related to increase and decrease in percentage.
Complete step-by-step answer:
Let the total original sale in the exhibition be Rs.100.
As the entry fee in the exhibition is Rs.1, the number of visitors = 100
Later the entry fee was reduced by 25%.
Now the entry fee will be \[1 - 1 \times \dfrac{{25}}{{100}} = 1 - 0.25 = Rs.0.75\]
Given that the sale is increased by 20%.
So, the present sale is \[100 + 100 \times \dfrac{{20}}{{100}} = 100 + 20 = Rs.120\]
Now consider the present number of visitors.
The present number of visitors \[ = \dfrac{{{\text{Present sale}}}}{{{\text{Reduced entry fee}}}}\]
\[ = \dfrac{{120}}{{0.75}} = 160\]
Increase in the number of visitors = present number of visitors – past number of visitors
= 160 – 100 = 60
Thus, the percentage increase in visitors \[ = \dfrac{{{\text{Increase in the number of
visitors}}}}{{{\text{past number of visitors}}}} \times 100\]
\[ = \dfrac{{60}}{{100}} \times 100 = 60\% \]
Hence, the percentage of the increase in the business is 60%.
Note: Here we have taken the original sale in the exhibition as Rs.100 because this will lead us to have simple calculations in the entire solution as this problem is related to increase and decrease in percentage.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

