
How much energy in joules and in KWh is consumed by a 120W light bulb if it is left on for 15 minutes.
Answer
541.8k+ views
Hint: Consumption of energy depends on time and as well as the power of the device. Energy consumption is actually the energy lost during the process. Energy consumed is basically a multiplication of power of the device and the time. If a device of 1000W is kept on for 1 hour then it will consume 1KW of energy. These are very basic terms that we use in our everyday life. You can check your electricity bill and all these terms will be written there.
Complete answer:
In this question we are given with some of the quantities
Time = 15 minutes or $\dfrac{15}{60}$ hours
Time = 0.25 hours
We know that
1KWh = 1000 Watts
Therefore, 120W = 0.12KW
Now, energy can be given by
Energy (E) = $0.12\times 0.25$
Energy (E) = 0.03 KWh
Now, we need to convert this into joules
We know that 1KWh = $3.6\times {{10}^{6}}Joules$
Therefore, 0.03KWh in terms of Joules can be written as
$0.03(3.6\times {{10}^{6}})=1.08\times {{10}^{5}}Joules$
Hence, we can say that the bulb will consume 0.03 KWh or $1.08\times {{10}^{5}}$ Joules of energy if it is kept on for 15 minutes.
Note:
The energy consumption is actually the energy lost during the process. As we all know that there is nothing ideal in the practical world and this is the reason that when we turn on a bulb for a few minutes it gets heated. This heat is actually the loss of energy in the form of heat. So, if in future we will be able to reduce the energy loss in our resistors or capacitors or any electrical instrument then the consumption of energy will also be reduced.
Complete answer:
In this question we are given with some of the quantities
Time = 15 minutes or $\dfrac{15}{60}$ hours
Time = 0.25 hours
We know that
1KWh = 1000 Watts
Therefore, 120W = 0.12KW
Now, energy can be given by
Energy (E) = $0.12\times 0.25$
Energy (E) = 0.03 KWh
Now, we need to convert this into joules
We know that 1KWh = $3.6\times {{10}^{6}}Joules$
Therefore, 0.03KWh in terms of Joules can be written as
$0.03(3.6\times {{10}^{6}})=1.08\times {{10}^{5}}Joules$
Hence, we can say that the bulb will consume 0.03 KWh or $1.08\times {{10}^{5}}$ Joules of energy if it is kept on for 15 minutes.
Note:
The energy consumption is actually the energy lost during the process. As we all know that there is nothing ideal in the practical world and this is the reason that when we turn on a bulb for a few minutes it gets heated. This heat is actually the loss of energy in the form of heat. So, if in future we will be able to reduce the energy loss in our resistors or capacitors or any electrical instrument then the consumption of energy will also be reduced.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

