
What is the empirical formula of vanadium oxide if $2.74g$ of metal oxide contains $1.53g$of metal?
A. ${V_2}{O_3}$
B. $VO$
C. ${V_2}{O_5}$
D. ${V_2}{O_7}$
Answer
581.4k+ views
Hint: The empirical formula is the simplest positive integer ratio of atoms present in a compound. It is calculated by converting the mass of each element to moles using the molar mass from the periodic table and then divides each mole value by the smallest number of moles calculated.
Complete step by step answer:
Given: - $2.74g$ of Metal oxide contains $1.53g$ of metal.
Metal oxide = metal + oxygen
It means metal oxide in $2.74g$ contains = $2.74 - 1.53 = 1.21$ of oxygen.
Amount of metal present in metal oxide = $1.53/2.74 \times 100 = 55.8\% $ .
Amount of oxygen present in metal oxide = $100 - 55.8 = 44.2\% $ .
Number of moles of $V$ = $55.8/51 = 1.09$ ( $51$is a molecular mass) .
Number of moles of $O$ = $44.2/16 = 2.76$ (16 is a molecular mass) .
Ratio for vanadium = $1.09/1.09 = 1$ and ratio of oxygen = $2.76/1.09 = 2.5$ .
The total ratio of metal oxide :
$V = 1 \times 2 = 2$, $O = 2.5 \times 2 = 5$ .
Hence, the empirical formula is ${V_2}{O_5}$ .
So, the correct answer is Option C.
Additional Information:
Vanadium (V) oxide (${V_2}{O_5}$) is commonly known as vanadium pentoxide, an inorganic compound. It is a deep orange color when freshly precipitated from aqueous solution and has a brown/yellow color in solid. It behaves like both amphoteric oxide and an oxidizing agent due to its high oxidation state.
Note:
${V_2}{O_5}$ is used in industrial processes as a catalyst (used to increase the rate of reaction) and helps in the oxidation of ethanol (alcohol) to ethanal (Acetaldehyde) and also helps for the production of oxalic acid, polyamide, phthalic anhydride, and its further products.
Complete step by step answer:
Given: - $2.74g$ of Metal oxide contains $1.53g$ of metal.
Metal oxide = metal + oxygen
It means metal oxide in $2.74g$ contains = $2.74 - 1.53 = 1.21$ of oxygen.
Amount of metal present in metal oxide = $1.53/2.74 \times 100 = 55.8\% $ .
Amount of oxygen present in metal oxide = $100 - 55.8 = 44.2\% $ .
Number of moles of $V$ = $55.8/51 = 1.09$ ( $51$is a molecular mass) .
Number of moles of $O$ = $44.2/16 = 2.76$ (16 is a molecular mass) .
Ratio for vanadium = $1.09/1.09 = 1$ and ratio of oxygen = $2.76/1.09 = 2.5$ .
The total ratio of metal oxide :
$V = 1 \times 2 = 2$, $O = 2.5 \times 2 = 5$ .
Hence, the empirical formula is ${V_2}{O_5}$ .
So, the correct answer is Option C.
Additional Information:
Vanadium (V) oxide (${V_2}{O_5}$) is commonly known as vanadium pentoxide, an inorganic compound. It is a deep orange color when freshly precipitated from aqueous solution and has a brown/yellow color in solid. It behaves like both amphoteric oxide and an oxidizing agent due to its high oxidation state.
Note:
${V_2}{O_5}$ is used in industrial processes as a catalyst (used to increase the rate of reaction) and helps in the oxidation of ethanol (alcohol) to ethanal (Acetaldehyde) and also helps for the production of oxalic acid, polyamide, phthalic anhydride, and its further products.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

