
What is the cost of a packet of bread if 6 packets of bread and 3 packets of butter together cost Rs. 90 and a packet of butter costs thrice that of a packet of bread?
Answer
511.2k+ views
Hint: We will assume that the cost of 1 packet bread is Rs. x, then we will get the cost of butter as 3x and the cost of 6 packets of bread as 6x. Now, the cost of 6 packets of bread and three packets of butter can be represented in the equation as 6x + 3(3x) = 90. We will solve this linear equation and get the cost of one packet of read.
Complete step-by-step answer:
It is given in the question that we have to find the cost of a packet of bread if 6 packets of bread and 3 packets of butter together cost Rs. 90 and a packet of butter costs thrice that of a packet of bread.
So, let us assume the cost of one packet of bread as Rs. x. Then according to the question, the cost of 1 packet of butter will be 3x. Now, it is also given in the question that 6 packets of bread and 3 packets of butter together cost Rs. 90. So, we can write,
6x + 3(x) = 90
6x + 9x = 90
15x = 90
On dividing both the sides with 15, we will get,
$\dfrac{15x}{15}=\dfrac{90}{15}$
x = 6
Therefore, the cost of 1 packet of bread will be Rs. 6.
Note: It is observed that most of the students skip the line that the cost of bread is thrice the cost of butter as a result they may form the equation as 6x + 3x = 90, and on solving it further, they will get the answer as Rs. 10, which is wrong. Thus, it is recommended that the students read and understand the question properly.
Complete step-by-step answer:
It is given in the question that we have to find the cost of a packet of bread if 6 packets of bread and 3 packets of butter together cost Rs. 90 and a packet of butter costs thrice that of a packet of bread.
So, let us assume the cost of one packet of bread as Rs. x. Then according to the question, the cost of 1 packet of butter will be 3x. Now, it is also given in the question that 6 packets of bread and 3 packets of butter together cost Rs. 90. So, we can write,
6x + 3(x) = 90
6x + 9x = 90
15x = 90
On dividing both the sides with 15, we will get,
$\dfrac{15x}{15}=\dfrac{90}{15}$
x = 6
Therefore, the cost of 1 packet of bread will be Rs. 6.
Note: It is observed that most of the students skip the line that the cost of bread is thrice the cost of butter as a result they may form the equation as 6x + 3x = 90, and on solving it further, they will get the answer as Rs. 10, which is wrong. Thus, it is recommended that the students read and understand the question properly.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Earth rotates from West to east ATrue BFalse class 6 social science CBSE

The easternmost longitude of India is A 97circ 25E class 6 social science CBSE

Write the given sentence in the passive voice Ann cant class 6 CBSE

Convert 1 foot into meters A030 meter B03048 meter-class-6-maths-CBSE

What is the LCM of 30 and 40 class 6 maths CBSE

Trending doubts
Which one is a true fish A Jellyfish B Starfish C Dogfish class 10 biology CBSE

Dr BR Ambedkars fathers name was Ramaji Sakpal and class 10 social science CBSE

A boat goes 24 km upstream and 28 km downstream in class 10 maths CBSE

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths

What is the full form of POSCO class 10 social science CBSE
