
Calculate the mass of $50\,cc$ of $CO$ at S.T.P. $[C = 12,\,O = 16]$
Answer
591.6k+ views
Hint: $1$ mole of a gas at S.T.P occupies a volume of $22.4$ litres and possesses mass in grams equal to its molecular mass. $1$ cubic centimetre$ = {10^{ - 3}}$ litre.
Formula used:
$1$ mole$ = $gram molecular mass $ = 22.4$ litres of gas at STP
Gram molecular mass $ = $sum of atomic masses
$1$ cubic centimetre$ = {10^{ - 3}}$ litre
Complete step by step answer:
The atomic masses of C and O are given $[C = 12,\,O = 16]$.
The gram molecular mass of carbon monoxide ($CO$)$ = 12 + 16 = 28\,g$
In gases, a mole is defined as that amount of the gas which has a volume of $22.4$ litres at S.T.P.
Therefore,$1$ mole$ = $gram molecular mass $ = 22.4$ litres of gas at STP
Hence, $1$ mole of CO is $28\,g$ and it occupies $22.4$ litre volume.
\[
\Rightarrow \,22.4\,litres\, = 28\,g\,CO \\
\Rightarrow \,1\,litre\, = \,\dfrac{{28}}{{22.4}}g\,CO \\
\Rightarrow \,1\,litre\, = \,1.25\,g\,CO \\
\]
Now,
$
1\,cc\, = \,{10^{ - 3}}\,litre \\
\therefore \,50\,cc = 50 \times {10^{ - 3}}litre \\
\Rightarrow 50\,cc = 0.05\,litre \\
$
Therefore,
$
0.05\,litre = \,1.25 \times 0.05\,g\,CO \\
\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \,0.0625\,g\,CO \\
$
Hence, $50\,cc$ of $CO$ at S.T.P is $0.0625$g.
Note:
Here, $1\,cc$ (cubic centimetre) of the given mass was converted to litres but we can also convert the litres of gas at STP to $cc$ $(1litre = 1000cc)$. According to Avogadro’s hypothesis ‘Equal volumes of different gases under similar conditions of temperature and pressure contain an equal number of molecules’. This means that $6.022 \times {10^{23}}$ molecules of any gas at STP (i.e., standard temperature and pressure, ${0^ \circ }C$ and atmospheric pressure) must have the same volume. This volume has been experimentally found to be $22.4$ litres at STP (${0^ \circ }C$, $1$atm or $1.01$ bar pressure) and is called molar volume.
Formula used:
$1$ mole$ = $gram molecular mass $ = 22.4$ litres of gas at STP
Gram molecular mass $ = $sum of atomic masses
$1$ cubic centimetre$ = {10^{ - 3}}$ litre
Complete step by step answer:
The atomic masses of C and O are given $[C = 12,\,O = 16]$.
The gram molecular mass of carbon monoxide ($CO$)$ = 12 + 16 = 28\,g$
In gases, a mole is defined as that amount of the gas which has a volume of $22.4$ litres at S.T.P.
Therefore,$1$ mole$ = $gram molecular mass $ = 22.4$ litres of gas at STP
Hence, $1$ mole of CO is $28\,g$ and it occupies $22.4$ litre volume.
\[
\Rightarrow \,22.4\,litres\, = 28\,g\,CO \\
\Rightarrow \,1\,litre\, = \,\dfrac{{28}}{{22.4}}g\,CO \\
\Rightarrow \,1\,litre\, = \,1.25\,g\,CO \\
\]
Now,
$
1\,cc\, = \,{10^{ - 3}}\,litre \\
\therefore \,50\,cc = 50 \times {10^{ - 3}}litre \\
\Rightarrow 50\,cc = 0.05\,litre \\
$
Therefore,
$
0.05\,litre = \,1.25 \times 0.05\,g\,CO \\
\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \,0.0625\,g\,CO \\
$
Hence, $50\,cc$ of $CO$ at S.T.P is $0.0625$g.
Note:
Here, $1\,cc$ (cubic centimetre) of the given mass was converted to litres but we can also convert the litres of gas at STP to $cc$ $(1litre = 1000cc)$. According to Avogadro’s hypothesis ‘Equal volumes of different gases under similar conditions of temperature and pressure contain an equal number of molecules’. This means that $6.022 \times {10^{23}}$ molecules of any gas at STP (i.e., standard temperature and pressure, ${0^ \circ }C$ and atmospheric pressure) must have the same volume. This volume has been experimentally found to be $22.4$ litres at STP (${0^ \circ }C$, $1$atm or $1.01$ bar pressure) and is called molar volume.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

