
At an examination in which maximum marks are 500. K got 10 percent less than L, L got 25 percent more than M and M got 20 percent less than N. If K got 360 marks what percentage of the marks was obtained by N?
Answer
618.9k+ views
Hint: Here, according to the problem statement we will be obtaining the individual marks obtained by each L, M and N. Then, we will be using the formula i.e., Percentage of marks$ = \left( {\dfrac{{{\text{Marks obtained}}}}{{{\text{Maximum marks}}}}} \right) \times 100$ in order to find the percentage of the marks obtained by N.
Complete step-by-step answer:
Given, Maximum marks = 500
Marks obtained by K = 360
Let us suppose that the marks obtained by L, M and N are x, y and z respectively
It is given that the marks obtained by K is 10 percent less than that obtained by L
i.e., Marks obtained by K $ = \left( {1 - \dfrac{{10}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by L
$
\Rightarrow 360 = \left( {\dfrac{{100 - 10}}{{100}}} \right) \times x \\
\Rightarrow 360 = \left( {\dfrac{{90}}{{100}}} \right) \times x \\
\Rightarrow x = \dfrac{{360 \times 100}}{{90}} = 400 \\
$
Therefore, the marks obtained by L is 400 marks.
It is also given that the marks obtained by L is 25 percent more than that obtained by M
i.e., Marks obtained by L $ = \left( {1 + \dfrac{{25}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by M
$
\Rightarrow 400 = \left( {\dfrac{{100 + 25}}{{100}}} \right) \times y \\
\Rightarrow 400 = \left( {\dfrac{{125}}{{100}}} \right) \times y \\
\Rightarrow y = \dfrac{{400 \times 100}}{{125}} = 320 \\
$
Therefore, the marks obtained by M is 320 marks.
It is also given that the marks obtained by M is 20 percent less than that obtained by N
i.e., Marks obtained by M $ = \left( {1 - \dfrac{{20}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by N
$
\Rightarrow 320 = \left( {\dfrac{{100 - 20}}{{100}}} \right) \times z \\
\Rightarrow 320 = \left( {\dfrac{{80}}{{100}}} \right) \times z \\
\Rightarrow z = \dfrac{{320 \times 100}}{{80}} = 400 \\
$
Therefore, the marks obtained by N is 400 marks.
As we know that
Percentage of the marks obtained by N$ = \left( {\dfrac{{{\text{Marks obtained by N}}}}{{{\text{Maximum marks}}}}} \right) \times 100$
$ \Rightarrow $ Percentage of the marks obtained by N$ = \left( {\dfrac{{{\text{400}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 80$ percent.
Therefore, 80 percent is the required percentage of the marks obtained by N.
Note: In this particular problem, the percentage of the marks obtained by K, L and M are given by $\left( {\dfrac{{{\text{360}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 72$ percent , $\left( {\dfrac{{400}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 80$ percent and $\left( {\dfrac{{{\text{320}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 64$ percent respectively. Also, it is important to note that none of the marks obtained should ever exceed the maximum marks.
Complete step-by-step answer:
Given, Maximum marks = 500
Marks obtained by K = 360
Let us suppose that the marks obtained by L, M and N are x, y and z respectively
It is given that the marks obtained by K is 10 percent less than that obtained by L
i.e., Marks obtained by K $ = \left( {1 - \dfrac{{10}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by L
$
\Rightarrow 360 = \left( {\dfrac{{100 - 10}}{{100}}} \right) \times x \\
\Rightarrow 360 = \left( {\dfrac{{90}}{{100}}} \right) \times x \\
\Rightarrow x = \dfrac{{360 \times 100}}{{90}} = 400 \\
$
Therefore, the marks obtained by L is 400 marks.
It is also given that the marks obtained by L is 25 percent more than that obtained by M
i.e., Marks obtained by L $ = \left( {1 + \dfrac{{25}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by M
$
\Rightarrow 400 = \left( {\dfrac{{100 + 25}}{{100}}} \right) \times y \\
\Rightarrow 400 = \left( {\dfrac{{125}}{{100}}} \right) \times y \\
\Rightarrow y = \dfrac{{400 \times 100}}{{125}} = 320 \\
$
Therefore, the marks obtained by M is 320 marks.
It is also given that the marks obtained by M is 20 percent less than that obtained by N
i.e., Marks obtained by M $ = \left( {1 - \dfrac{{20}}{{100}}} \right) \times $Marks obtained by N
$
\Rightarrow 320 = \left( {\dfrac{{100 - 20}}{{100}}} \right) \times z \\
\Rightarrow 320 = \left( {\dfrac{{80}}{{100}}} \right) \times z \\
\Rightarrow z = \dfrac{{320 \times 100}}{{80}} = 400 \\
$
Therefore, the marks obtained by N is 400 marks.
As we know that
Percentage of the marks obtained by N$ = \left( {\dfrac{{{\text{Marks obtained by N}}}}{{{\text{Maximum marks}}}}} \right) \times 100$
$ \Rightarrow $ Percentage of the marks obtained by N$ = \left( {\dfrac{{{\text{400}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 80$ percent.
Therefore, 80 percent is the required percentage of the marks obtained by N.
Note: In this particular problem, the percentage of the marks obtained by K, L and M are given by $\left( {\dfrac{{{\text{360}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 72$ percent , $\left( {\dfrac{{400}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 80$ percent and $\left( {\dfrac{{{\text{320}}}}{{{\text{500}}}}} \right) \times 100 = 64$ percent respectively. Also, it is important to note that none of the marks obtained should ever exceed the maximum marks.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

