An oblique projectile projected from the ground takes time $4s$ to travel from $P$ to $Q$ while takes $2s$ to travel from $S$ to $T$. The height $h$ of level $ST$ from level $PQ$ is:
(A). $15m$
(B). $10m$
(C). $12.5m$
(D). $8.5m$
Answer
621.3k+ views
Hint: You can start by explaining projectiles. Then write the equation for the time of flight of a projectile and the equation for the maximum height i.e. \[t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\] for the motion of projectile from point $P$ to $Q$ and from $S$ to $T$ and calculate the value of \[u\sin \theta \] and \[u'\sin \theta \]. Then use the equation Maximum height \[ = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\] and calculate the maximum height for the motion of projectile from point $P$ to $Q$ and from $S$ to $T$. Then find the difference between these two to reach the solution.
Complete step-by-step answer:
Projectiles are bodies that are launched with some initial velocity, reach a certain maximum height while covering a certain horizontal range. An example of projectiles is a ball thrown into the sky.
Given time of flight of a projectile for motion from point \[P\] to \[Q = 4\sec \] and for the motion from point \[S\] to \[T = 2\sec \] .
Let’s assume that the velocity of the projectile at the point \[P\] is \[u\] and the velocity of the projectile at the point \[S\] is \[u'\] .
We know that the equation for the time of flight of a projectile is
\[t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
So, for the motion of the projectile from point \[P\] to \[Q\] , we have
\[\dfrac{{2u\sin \theta }}{g} = 4\sec \]
\[u\sin \theta = \dfrac{{4g}}{2} = 2g\]
\[u\sin \theta = 20m/s\] (Taking \[g = 10m/{s^2}\] )
And, for the motion of the projectile from point \[S\] to \[T\] , we have
\[\dfrac{{2u'\sin \theta }}{g} = 2\]
\[ \Rightarrow u'\sin \theta = g = 10m/s\]
We also know that the equation for the maximum height is
Maximum height \[ = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
So, the maximum height for the motion of the projectile from point \[P\] to \[Q\] is
\[H = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}} = \dfrac{{400}}{{2 \times 10}}\]
\[ \Rightarrow H = 20m\]
And, the maximum height for the motion of the projectile from point \[S\] to \[T\] is
\[H' = \dfrac{{u{'^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}} = \dfrac{{100}}{{2 \times 10}} = 5m\]
\[\therefore h = H - H' = 15m\]
Hence, option A is the correct choice.
Note: In the solution above, we have used the equations for the time of flight of projectile and the maximum height of the projectile, i.e. \[t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\] and Maximum height \[ = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\] respectively. We could also use the equations for motion, but it would be an unnecessarily long method.
Complete step-by-step answer:
Projectiles are bodies that are launched with some initial velocity, reach a certain maximum height while covering a certain horizontal range. An example of projectiles is a ball thrown into the sky.
Given time of flight of a projectile for motion from point \[P\] to \[Q = 4\sec \] and for the motion from point \[S\] to \[T = 2\sec \] .
Let’s assume that the velocity of the projectile at the point \[P\] is \[u\] and the velocity of the projectile at the point \[S\] is \[u'\] .
We know that the equation for the time of flight of a projectile is
\[t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
So, for the motion of the projectile from point \[P\] to \[Q\] , we have
\[\dfrac{{2u\sin \theta }}{g} = 4\sec \]
\[u\sin \theta = \dfrac{{4g}}{2} = 2g\]
\[u\sin \theta = 20m/s\] (Taking \[g = 10m/{s^2}\] )
And, for the motion of the projectile from point \[S\] to \[T\] , we have
\[\dfrac{{2u'\sin \theta }}{g} = 2\]
\[ \Rightarrow u'\sin \theta = g = 10m/s\]
We also know that the equation for the maximum height is
Maximum height \[ = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
So, the maximum height for the motion of the projectile from point \[P\] to \[Q\] is
\[H = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}} = \dfrac{{400}}{{2 \times 10}}\]
\[ \Rightarrow H = 20m\]
And, the maximum height for the motion of the projectile from point \[S\] to \[T\] is
\[H' = \dfrac{{u{'^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}} = \dfrac{{100}}{{2 \times 10}} = 5m\]
\[\therefore h = H - H' = 15m\]
Hence, option A is the correct choice.
Note: In the solution above, we have used the equations for the time of flight of projectile and the maximum height of the projectile, i.e. \[t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\] and Maximum height \[ = \dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\] respectively. We could also use the equations for motion, but it would be an unnecessarily long method.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

