
An electroplating unit plates $ 3g $ of silver on a brass plate in $ 3\min $ . What is the current used by the unit?
The electrochemical equivalent of silver is $ 1.12\times {{10}^{-6}}kg/C $ .
Answer
561.6k+ views
Hint: This is a problem of electrolysis. We can solve it easily using Faraday’s first law of electrolysis. It states that the amount of reaction taking place in terms of mass of the ions discharged from the electrolyte, is directly proportional to the electric current passing. Here we came across one term Chemical equivalent which is a constant.
We use Faraday’s first law: $ m=Zit $ , where Z is the chemical equivalent.
Complete step by step solution:
Mass of silver, $ m=3g=\dfrac{3}{1000}kg $
Time, $ t=3\min =3\times 60=180s $
Z for silver is $ 1.12\times {{10}^{-6}}kg/C $ , substituting them,
$ \Rightarrow 0.003=1.12\times {{10}^{-6}}\times i\times 180 \\
\Rightarrow i=\dfrac{0.003}{1.12\times {{10}^{-6}}\times 180} \\
\therefore i=14.88A \\ $.
Additional information:
When a body loses some electrons, then it becomes positively charged, but opposite of this that body cannot lose the protons. This happens because the number of protons is now more than the number of electrons. The net effect is positive and hence, the body becomes positively charged. We know that electrons have mass and the mass of one electron is $ 9.1\times {{10}^{-31}}kg $ .
Note:
While solving such problems we have to keep in mind all the values to be taken in standard SI units. The value of the electrochemical equivalent is dependent upon the material used. For silver it was given, had we needed to use gold, then Z would have changed. Since, the unit of Z was kg/C, we had converted the mass given in grams to kilogram. Also, the time is always taken in seconds unless specified.
We use Faraday’s first law: $ m=Zit $ , where Z is the chemical equivalent.
Complete step by step solution:
Mass of silver, $ m=3g=\dfrac{3}{1000}kg $
Time, $ t=3\min =3\times 60=180s $
Z for silver is $ 1.12\times {{10}^{-6}}kg/C $ , substituting them,
$ \Rightarrow 0.003=1.12\times {{10}^{-6}}\times i\times 180 \\
\Rightarrow i=\dfrac{0.003}{1.12\times {{10}^{-6}}\times 180} \\
\therefore i=14.88A \\ $.
Additional information:
When a body loses some electrons, then it becomes positively charged, but opposite of this that body cannot lose the protons. This happens because the number of protons is now more than the number of electrons. The net effect is positive and hence, the body becomes positively charged. We know that electrons have mass and the mass of one electron is $ 9.1\times {{10}^{-31}}kg $ .
Note:
While solving such problems we have to keep in mind all the values to be taken in standard SI units. The value of the electrochemical equivalent is dependent upon the material used. For silver it was given, had we needed to use gold, then Z would have changed. Since, the unit of Z was kg/C, we had converted the mass given in grams to kilogram. Also, the time is always taken in seconds unless specified.
Recently Updated Pages
Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

