
An electrical appliance is rated at 1000 kVA, 220 V. If the appliance is operated for 2 hours, calculate the energy consumed by the appliance in:
A. kWh.
B. joule.
Answer
569.1k+ views
Hint: The electrical energy is numerically equal to the product of power and time. One kilowatt-hour is equal to the product of 1000 W or $1 Js^{-1}$ and 1 hour i.e., 3600 s.
Complete step by step answer:
When an electrical appliance of power P watt is used for time t second, the electrical energy consumed is W and Work done or electrical energy W = P×t.
The electrical energy is generally measured in bigger units i.e., watt-hour (Wh) and kilowatt-hour(kWh). Watt-hour and kilowatt-hour are the commercial units of electrical energy.
One kilowatt-hour is the electrical energy consumed by an appliance of power 1 kW when it is used for 1 hour and it is used as the commercial unit of electrical energy supplied to our houses by the electric company and the electrical power consumed is said to be 1 kilowatt if a potential difference of 1 kV causes a current of 1 A to flow through it.
Electrical energy = P × t
W = 1000 kVA × 2 hours
W = 2000 kWh
1 kWh = 1 kW × 1h
$\implies$ 1 kWh = 1000 W × (60×60) s [1 hour = 60 min and 1 min = 60 s]
$\implies$ 1 kWh = $1000 Js^{-1}$ × 3600 s [1W = $1Js^{-1}$]
$\implies$ 1 kWh = 3600000 J
$\therefore$ 1kWh = $3.6×10^6$ J
Hence, 2000 kWh in joule is $2000 × 3.6×10^6$ J
Energy in joule = $7200 × 10^6$ J
Energy in joule = $7.2 × 10^9$ J
Note:
In a house, all the electrical appliances are rated at a potential difference of 220V.
The energy in kWh means the unit of power should be kW (kVA) and the unit of time is hour.
Complete step by step answer:
When an electrical appliance of power P watt is used for time t second, the electrical energy consumed is W and Work done or electrical energy W = P×t.
The electrical energy is generally measured in bigger units i.e., watt-hour (Wh) and kilowatt-hour(kWh). Watt-hour and kilowatt-hour are the commercial units of electrical energy.
One kilowatt-hour is the electrical energy consumed by an appliance of power 1 kW when it is used for 1 hour and it is used as the commercial unit of electrical energy supplied to our houses by the electric company and the electrical power consumed is said to be 1 kilowatt if a potential difference of 1 kV causes a current of 1 A to flow through it.
Electrical energy = P × t
W = 1000 kVA × 2 hours
W = 2000 kWh
1 kWh = 1 kW × 1h
$\implies$ 1 kWh = 1000 W × (60×60) s [1 hour = 60 min and 1 min = 60 s]
$\implies$ 1 kWh = $1000 Js^{-1}$ × 3600 s [1W = $1Js^{-1}$]
$\implies$ 1 kWh = 3600000 J
$\therefore$ 1kWh = $3.6×10^6$ J
Hence, 2000 kWh in joule is $2000 × 3.6×10^6$ J
Energy in joule = $7200 × 10^6$ J
Energy in joule = $7.2 × 10^9$ J
Note:
In a house, all the electrical appliances are rated at a potential difference of 220V.
The energy in kWh means the unit of power should be kW (kVA) and the unit of time is hour.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

