
An electric lamp whose resistance is 10 ohm and a conductor of 2-ohm resistance are connected in series with a 6 V battery. The total current through the circuit and the potential difference across the electric lamp are?
A. 3.6 A, 6 V
B. 0.5 A, 5 V
C. 2 A, 0.2 V
D. 0.3 A, 3V
Answer
526.6k+ views
Hint: We are given with the resistance of the lamp and the resistance of the conductor. They both are connected in series and so we can find the equivalent resistance using the series combination of the resistance. They are connected to an external source of EMF. In order to find the individual voltage and current across the lamp and the conductor we can make use of Ohm’s law to find the total current in the circuit.
Complete step by step answer:
Resistance of lamp ${{R}_{1}}=10\Omega $
Resistance of the conductor ${{R}_{2}}=2\Omega $
They both are connected in series, so equivalent resistance $R=10+2=12\Omega $
Now potential difference of the battery is 6 V. using Ohm’s law $V=iR$
$i=\dfrac{V}{R}$
$\Rightarrow i=\dfrac{6}{12}$
$\therefore i=0.5A$
Since in series combination the current remains the same, so current through both the lamp and conductor is 0.5 A. Now, potential difference across the lamp, we apply Ohm’s law for lamp:
$V=iR$
$\Rightarrow V=0.5\times 10$
$\therefore V=5V$
Thus, the current in the circuit comes out to be 0.5 a and the potential difference across the lamp is 5 V.
So, the correct option is B.
Note: We should always remember that in a series combination the current remains the same while in a parallel combination the voltage remains same. Also, ohm’s law does not hold for all the conductors and under all conditions of temperature and pressure. Ohm’s law can be applied to any conductor which is Ohmic and follows Ohm's law at all conditions of temperature and pressure.
Complete step by step answer:
Resistance of lamp ${{R}_{1}}=10\Omega $
Resistance of the conductor ${{R}_{2}}=2\Omega $
They both are connected in series, so equivalent resistance $R=10+2=12\Omega $
Now potential difference of the battery is 6 V. using Ohm’s law $V=iR$
$i=\dfrac{V}{R}$
$\Rightarrow i=\dfrac{6}{12}$
$\therefore i=0.5A$
Since in series combination the current remains the same, so current through both the lamp and conductor is 0.5 A. Now, potential difference across the lamp, we apply Ohm’s law for lamp:
$V=iR$
$\Rightarrow V=0.5\times 10$
$\therefore V=5V$
Thus, the current in the circuit comes out to be 0.5 a and the potential difference across the lamp is 5 V.
So, the correct option is B.
Note: We should always remember that in a series combination the current remains the same while in a parallel combination the voltage remains same. Also, ohm’s law does not hold for all the conductors and under all conditions of temperature and pressure. Ohm’s law can be applied to any conductor which is Ohmic and follows Ohm's law at all conditions of temperature and pressure.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

