
A time, dependent force $ F = 6t $ acts on a particle of mass $ 1kg $ .If the particles start work from rest, the work done by the force during the first second will be:
(A) $ 18J $
(B) $ 4.5J $
(C) $ 22J $
(D) $ 9J $
Answer
562.5k+ views
Hint: Since a time-dependent force is acting on the particle we can solve this problem using the concept of work-energy theorem.
According to the work-energy theorem the net work done by the forces acting on a particle equals change in kinetic energy.
Complete step by step solution:
According to work-energy theorem,
$ W = \Delta K.E $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2}m\left( {{v^2} - {u^2}} \right) $
We are given that,
$ F = 6t $ $ m = 1kg $ $ u = 0 $ $ W = ? $
We know that
$ F = ma = m\dfrac{{dv}}{{dt}} $
$ \Rightarrow F = 1 \times \dfrac{{dv}}{{dt}} $
$ {\text{Since f = 6t}} $
$ \Rightarrow dv = 6tdt $
Now we are going to integrate
$ \Rightarrow \int_0^v {dv = \int_0^1 {6tdt} } $
$ \Rightarrow v = {\left[ {6\dfrac{{{t^2}}}{2}} \right]^1}_0 $
$ \Rightarrow v = 3\left( {{1^2} - 0} \right) $
$ \Rightarrow v = 3m{s^{ - 1}} $
$ W = \Delta KE $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2}m\left( {{v^2} - {u^2}} \right) $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2} \times \left( {{3^2} - 0} \right) $
$ \Rightarrow W = 4.5J $
Hence option B is the correct answer.
Additional Information:
Kinetic energy: It is the energy possessed by an object by virtue of its motion or movement. The SI unit of kinetic energy is Joule.
There are five different types of kinetic energy: Radiant energy, thermal energy, electrical energy and mechanical.
Radiant energy: It is the energy of electromagnetic waves which can travel through space. Light energy can be described as a form of radiant energy which is visible to the human eye.
Note:
Work energy theorem can be derived from Newton's second law. Work transfers energy from one place to another or one form to another. In general, systems can change the heat energy in a thermal system, the potential energy of a mechanical device, or the electrical energy in an electrical device. The principle of work and kinetic energy states that the work done by the sum of all the forces acting on a particle equals the change in the kinetic energy of the particle. This definition can be extended to rigid bodies by defining the work of the torque and rotational kinetic energy.
According to the work-energy theorem the net work done by the forces acting on a particle equals change in kinetic energy.
Complete step by step solution:
According to work-energy theorem,
$ W = \Delta K.E $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2}m\left( {{v^2} - {u^2}} \right) $
We are given that,
$ F = 6t $ $ m = 1kg $ $ u = 0 $ $ W = ? $
We know that
$ F = ma = m\dfrac{{dv}}{{dt}} $
$ \Rightarrow F = 1 \times \dfrac{{dv}}{{dt}} $
$ {\text{Since f = 6t}} $
$ \Rightarrow dv = 6tdt $
Now we are going to integrate
$ \Rightarrow \int_0^v {dv = \int_0^1 {6tdt} } $
$ \Rightarrow v = {\left[ {6\dfrac{{{t^2}}}{2}} \right]^1}_0 $
$ \Rightarrow v = 3\left( {{1^2} - 0} \right) $
$ \Rightarrow v = 3m{s^{ - 1}} $
$ W = \Delta KE $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2}m\left( {{v^2} - {u^2}} \right) $
$ \Rightarrow W = \dfrac{1}{2} \times \left( {{3^2} - 0} \right) $
$ \Rightarrow W = 4.5J $
Hence option B is the correct answer.
Additional Information:
Kinetic energy: It is the energy possessed by an object by virtue of its motion or movement. The SI unit of kinetic energy is Joule.
There are five different types of kinetic energy: Radiant energy, thermal energy, electrical energy and mechanical.
Radiant energy: It is the energy of electromagnetic waves which can travel through space. Light energy can be described as a form of radiant energy which is visible to the human eye.
Note:
Work energy theorem can be derived from Newton's second law. Work transfers energy from one place to another or one form to another. In general, systems can change the heat energy in a thermal system, the potential energy of a mechanical device, or the electrical energy in an electrical device. The principle of work and kinetic energy states that the work done by the sum of all the forces acting on a particle equals the change in the kinetic energy of the particle. This definition can be extended to rigid bodies by defining the work of the torque and rotational kinetic energy.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

