
A student measured the diameter of a small steel ball using a screw gauge of least count $0.001 \mathrm{cm} .$ The main scale reading is $5 \mathrm{mm}$ and zero of circular scale division coincides with $25 divisions$ above the reference level. If the screw gauge has a zero error of $-0.004 \mathrm{cm},$ the correct diameter of the ball is?
(A) $0.053 \mathrm{cm}$
(B) $0.521\text{cm}$
(C) $0.529\text{cm}$
(D) $0.525\text{cm}$
Answer
579.3k+ views
Hint
The screw gauge is defined to be an instrument that is used for measuring exactly the diameter of a thin wire or the width of a sheet of a metal. It comprises a U-shaped mount which is fixed with a screwed pin which is fixed to a thimble. The least count of a screw gauge is $0.01mm$. Based on this concept we have to find the answer to this question.
Complete step by step answer
The Least count of the screw gauge is $=0.001 \mathrm{cm}$
The main scale reading of the screw gauge is $\mathrm{R}=5 \mathrm{mm}$ and $25 divisions$ above the reference level.
Zero error in the screw gauge $=-0.004 \mathrm{cm}$
Observed reading of the screw gauge$=0.5+25 \times 0.001$
$=0.5+0.025$
$=0.525\text{cm}$
Actual reading $=0.525+0.004$
$=0.529 \mathrm{cm}$
Therefore, the correct answer is Option (C).
Note
We should know the smallest value that can be measured by the measuring instrument is known as the least count of that instrument. We should also know that the least count error is defined as the error that is associated with the revolution of the instrument.
The screw gauge is defined to be an instrument that is used for measuring exactly the diameter of a thin wire or the width of a sheet of a metal. It comprises a U-shaped mount which is fixed with a screwed pin which is fixed to a thimble. The least count of a screw gauge is $0.01mm$. Based on this concept we have to find the answer to this question.
Complete step by step answer
The Least count of the screw gauge is $=0.001 \mathrm{cm}$
The main scale reading of the screw gauge is $\mathrm{R}=5 \mathrm{mm}$ and $25 divisions$ above the reference level.
Zero error in the screw gauge $=-0.004 \mathrm{cm}$
Observed reading of the screw gauge$=0.5+25 \times 0.001$
$=0.5+0.025$
$=0.525\text{cm}$
Actual reading $=0.525+0.004$
$=0.529 \mathrm{cm}$
Therefore, the correct answer is Option (C).
Note
We should know the smallest value that can be measured by the measuring instrument is known as the least count of that instrument. We should also know that the least count error is defined as the error that is associated with the revolution of the instrument.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

