
A solid of mass ${\rm{50g}}$ at $150^\circ {\rm{C}}$ is placed in $100g$ of water at $11^\circ {\rm{C}}$ when the final temperature recorded is $20^\circ {\rm{C}}$. Find the specific heat capacity of the solid. (Specific heat capacity of water $4.2\;{\rm{J/g}}^\circ {\rm{C}}$ )
Answer
585k+ views
Hint: According to the principle of calorimetry, heat lost by one body is equal to the heat gained by another body when both bodies are both solid and other is fluid. The thermal heat capacity of the body plays an important role in the gain or loss of heat.
Complete step-by-step answer:
Given: The mass of the solid is $M = 50\;{\rm{g}}$
The temperature of the solid is $T = 150^\circ {\rm{C}}$.
The mass of the water is $m = 100\;{\rm{g}}$.
The temperature of the water is $t = 11^\circ {\rm{C}}$.
The final temperature of the mixture is${t_1} = 20^\circ {\rm{C}}$.
According to the principle of calorimetry:
Heat gained by the water=Heat lost by the solid
\[\begin{array}{l}
MC({t_1} - t) = mc(T - {t_1})\\
100\;{\rm{g}} \times 4.2\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}} \times (20 - 11)^\circ {\rm{C}} = 50\,{\rm{g}} \times c \times (150 - 20)^\circ {\rm{C}}\\
c = 0.58\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}}
\end{array}\]
Here C is the specific heat capacity of water and c is the specific heat capacity of solid.
Therefore, the specific heat capacity of the solid is \[0.58\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}}\].
Note: If the specific heat capacity of a body is high the time required to change the temperature of the body is very high. For example, in the water, the time required to cool the water from high temperature to room temperature is very large.
This question can also be solved by taking both the bodies as system and insulated from the surrounding and hence we can apply the first law of thermodynamics and can equate the internal energies of the body and taking the heat entered to the surrounding or lost to the surrounding is zero.
Complete step-by-step answer:
Given: The mass of the solid is $M = 50\;{\rm{g}}$
The temperature of the solid is $T = 150^\circ {\rm{C}}$.
The mass of the water is $m = 100\;{\rm{g}}$.
The temperature of the water is $t = 11^\circ {\rm{C}}$.
The final temperature of the mixture is${t_1} = 20^\circ {\rm{C}}$.
According to the principle of calorimetry:
Heat gained by the water=Heat lost by the solid
\[\begin{array}{l}
MC({t_1} - t) = mc(T - {t_1})\\
100\;{\rm{g}} \times 4.2\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}} \times (20 - 11)^\circ {\rm{C}} = 50\,{\rm{g}} \times c \times (150 - 20)^\circ {\rm{C}}\\
c = 0.58\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}}
\end{array}\]
Here C is the specific heat capacity of water and c is the specific heat capacity of solid.
Therefore, the specific heat capacity of the solid is \[0.58\dfrac{{{\rm{KJ}}}}{{{\rm{kg}}\,{\rm{K}}}}\].
Note: If the specific heat capacity of a body is high the time required to change the temperature of the body is very high. For example, in the water, the time required to cool the water from high temperature to room temperature is very large.
This question can also be solved by taking both the bodies as system and insulated from the surrounding and hence we can apply the first law of thermodynamics and can equate the internal energies of the body and taking the heat entered to the surrounding or lost to the surrounding is zero.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

