
A sample of pure gas has a density of \[{\text{1}}{\text{.60 gm/L}}\] at a temperature of $26.5^{o}\,C$and pressure of $680.2{\text{ mm Hg}}$. Which of the following gas could be the sample?
A. $C{H_4}$
B. ${C_2}{H_6}$
C. $C{O_2}$
D. $Xe$
Answer
582k+ views
Hint: To solve this question we will find the molecular mass of the sample by using Gas law. All gas particles obey Gas law. From Gas law we know that,
$P = \dfrac{d}{M}RT$where,
$
P = {\text{ Pressure}} \\
d = {\text{ density}} \\
M = {\text{ Molar mass}} \\
R = {\text{ Universal Gas Constant}} \\
T = {\text{Temperature}} \\
$
Complete step by step answer:
Given data:
Density of gas = \[{\text{1}}{\text{.60 gm/L}}\]
Temperature of gas = $26.5^{o}\,C$ = $299.5\,K$ and,
Pressure of gas = $680.2{\text{ mm Hg = }}\dfrac{{680.2}}{{760}}{\text{ mm}}$
$R = 0.0821{\text{ d}}{{\text{m}}^3}{\text{ atm }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}$
We know that from gas law,
$P = \dfrac{d}{M}RT$,
Substituting the given data in above equation we get,
$
P = \dfrac{d}{M}RT \\
P = {\text{ Pressure}} \\
d = {\text{ density}} \\
M = {\text{ Molar mass}} \\
R = {\text{ Universal Gas Constant}} \\
T = {\text{Temperature}} \\
\Rightarrow M = \dfrac{{dRT}}{P} \\
\Rightarrow M = \dfrac{{1.6 \times 0.0821 \times 299.5}}{{\dfrac{{680.2}}{{760}}}} \\
\Rightarrow M = 44 \\
$
In the given option molecular weight of $C{O_2}$ is 44.
Therefore, $C{O_2}$ is the correct answer.
Hence, option C is correct.
Additional Information:
Gas laws:
-Boyle’s law: this law relates volume and pressure of a given gas at constant temperature. In this law he stated that “at a constant temperature the volume of gas is inversely proportional to pressure”.
$V \propto \dfrac{1}{P}$ (At a constant temperature)
-Charles’ law: this relates the volume and temperature of a given mass of gas at a constant pressure. In this law he stated that “at a constant pressure the volume is directly proportional to temperature”.
$V \propto T$
-Pressure-Temperature law: this law relates pressure and temperature of a given mass of gas at a constant volume. It states that “at a constant volume, pressure of the gas increases or decreases by 1/273 of its pressure at $0^\circ C$ per degree change of temperature.
${P_1} = {P_0} + \dfrac{{{P_0} \times t}}{{273}}$
Note: $R$ can be expressed in different units but for pressure- volume calculations. R must be taken in the same units of pressure and volume. And other unit conversions should also be taken care before substituting in the equation.
$P = \dfrac{d}{M}RT$where,
$
P = {\text{ Pressure}} \\
d = {\text{ density}} \\
M = {\text{ Molar mass}} \\
R = {\text{ Universal Gas Constant}} \\
T = {\text{Temperature}} \\
$
Complete step by step answer:
Given data:
Density of gas = \[{\text{1}}{\text{.60 gm/L}}\]
Temperature of gas = $26.5^{o}\,C$ = $299.5\,K$ and,
Pressure of gas = $680.2{\text{ mm Hg = }}\dfrac{{680.2}}{{760}}{\text{ mm}}$
$R = 0.0821{\text{ d}}{{\text{m}}^3}{\text{ atm }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}$
We know that from gas law,
$P = \dfrac{d}{M}RT$,
Substituting the given data in above equation we get,
$
P = \dfrac{d}{M}RT \\
P = {\text{ Pressure}} \\
d = {\text{ density}} \\
M = {\text{ Molar mass}} \\
R = {\text{ Universal Gas Constant}} \\
T = {\text{Temperature}} \\
\Rightarrow M = \dfrac{{dRT}}{P} \\
\Rightarrow M = \dfrac{{1.6 \times 0.0821 \times 299.5}}{{\dfrac{{680.2}}{{760}}}} \\
\Rightarrow M = 44 \\
$
In the given option molecular weight of $C{O_2}$ is 44.
Therefore, $C{O_2}$ is the correct answer.
Hence, option C is correct.
Additional Information:
Gas laws:
-Boyle’s law: this law relates volume and pressure of a given gas at constant temperature. In this law he stated that “at a constant temperature the volume of gas is inversely proportional to pressure”.
$V \propto \dfrac{1}{P}$ (At a constant temperature)
-Charles’ law: this relates the volume and temperature of a given mass of gas at a constant pressure. In this law he stated that “at a constant pressure the volume is directly proportional to temperature”.
$V \propto T$
-Pressure-Temperature law: this law relates pressure and temperature of a given mass of gas at a constant volume. It states that “at a constant volume, pressure of the gas increases or decreases by 1/273 of its pressure at $0^\circ C$ per degree change of temperature.
${P_1} = {P_0} + \dfrac{{{P_0} \times t}}{{273}}$
Note: $R$ can be expressed in different units but for pressure- volume calculations. R must be taken in the same units of pressure and volume. And other unit conversions should also be taken care before substituting in the equation.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

