A rocket motor consumes 100 kg of fuel per second, exhausting it with a speed of \[5\times {{10}^{3}}m{{s}^{-1}}\].
(i) What force is exerted on the rocket?
(ii) What will be the velocity of the rocket at the instant its mass is reduced (1/20)th of its initial mass, its initial velocity being zero. Neglect gravity.
Answer
621k+ views
Hint: The force exerted on the rocket is the force exerted by the burning fuels to make the rocket start its motion. The formula for the velocity of the rocket can be obtained by integrating the formula of the thrust force of the rocket. The amount of fuel consumed will be in terms of kg/s, so the speed of the rocket should also be converted to m/s if not given in that unit form.
Formula Used:
\[TF=\dfrac{dm}{dt}\times v\]
\[v=u{{\log }_{e}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Complete step-by-step answer:
From given, we have the data,
The amount of fuel consumed by a rocket motor is, \[100{kg}/{s}\;\]
The speed of the rocket motor (fuel burnt) is, \[v=5\times {{10}^{3}}m{{s}^{-1}}\]
Firstly compute the thrust force of the rocket, that is, the force exerted on the rocket.
The thrust force of the rocket is given by the formula,
\[TF=\dfrac{dm}{dt}\times v\]
Where \[\dfrac{dm}{dt}\]is the mass ejected and v is the velocity
Substitute the given values in the above equation to find the value of the force exerted on the rocket.
Thus, we have,
\[\begin{align}
& TF=\dfrac{dm}{dt}\times v \\
& TF=100\times 5\times {{10}^{3}} \\
& TF=5\times {{10}^{5}}N \\
\end{align}\]
Therefore, the force exerted on the rocket is \[5\times {{10}^{5}}N\].
Now compute the velocity of the rocket at the instant its mass is reduced (1/20)th of its initial mass, its initial velocity being zero.
The velocity of a rocket is given by the formula,
\[v=u{{\log }_{e}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Where u is the speed of the gas ejection and m is the mass.
Convert the base log e to base log 10, that is, \[{{\log }_{e}}=2.303\times {{\log }_{10}}\]
Now the formula becomes,
\[v=2.303\times u{{\log }_{10}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Substitute the given values in the above equation to find the value of the velocity.
Thus, we get,
\[\begin{align}
& v=2.303\times 5\times {{10}^{3}}\times {{\log }_{10}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{{}^{1}/{}_{20}{{m}_{0}}} \right) \\
& v=2.303\times 5\times {{10}^{3}}\times {{\log }_{10}}20 \\
& v=14981.3 \\
& v=14.98\times {{10}^{3}}\,{m}/{s}\; \\
\end{align}\]
The force exerted on the rocket is \[5\times {{10}^{5}}\,N\] and the velocity of the rocket at the instant its mass is reduced (1/20)th of its initial mass, its initial velocity being zero is \[14.98\times {{10}^{3}}{m}/{s}\;\].
Note: The things to be on your finger-tips for further information on solving these types of problems are: Conversion of log to the base e to log to the base 10 makes the problem solving easier.
Formula Used:
\[TF=\dfrac{dm}{dt}\times v\]
\[v=u{{\log }_{e}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Complete step-by-step answer:
From given, we have the data,
The amount of fuel consumed by a rocket motor is, \[100{kg}/{s}\;\]
The speed of the rocket motor (fuel burnt) is, \[v=5\times {{10}^{3}}m{{s}^{-1}}\]
Firstly compute the thrust force of the rocket, that is, the force exerted on the rocket.
The thrust force of the rocket is given by the formula,
\[TF=\dfrac{dm}{dt}\times v\]
Where \[\dfrac{dm}{dt}\]is the mass ejected and v is the velocity
Substitute the given values in the above equation to find the value of the force exerted on the rocket.
Thus, we have,
\[\begin{align}
& TF=\dfrac{dm}{dt}\times v \\
& TF=100\times 5\times {{10}^{3}} \\
& TF=5\times {{10}^{5}}N \\
\end{align}\]
Therefore, the force exerted on the rocket is \[5\times {{10}^{5}}N\].
Now compute the velocity of the rocket at the instant its mass is reduced (1/20)th of its initial mass, its initial velocity being zero.
The velocity of a rocket is given by the formula,
\[v=u{{\log }_{e}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Where u is the speed of the gas ejection and m is the mass.
Convert the base log e to base log 10, that is, \[{{\log }_{e}}=2.303\times {{\log }_{10}}\]
Now the formula becomes,
\[v=2.303\times u{{\log }_{10}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{m} \right)\]
Substitute the given values in the above equation to find the value of the velocity.
Thus, we get,
\[\begin{align}
& v=2.303\times 5\times {{10}^{3}}\times {{\log }_{10}}\left( \dfrac{{{m}_{0}}}{{}^{1}/{}_{20}{{m}_{0}}} \right) \\
& v=2.303\times 5\times {{10}^{3}}\times {{\log }_{10}}20 \\
& v=14981.3 \\
& v=14.98\times {{10}^{3}}\,{m}/{s}\; \\
\end{align}\]
The force exerted on the rocket is \[5\times {{10}^{5}}\,N\] and the velocity of the rocket at the instant its mass is reduced (1/20)th of its initial mass, its initial velocity being zero is \[14.98\times {{10}^{3}}{m}/{s}\;\].
Note: The things to be on your finger-tips for further information on solving these types of problems are: Conversion of log to the base e to log to the base 10 makes the problem solving easier.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

