
A racing car accelerates uniformly through three gears changes will for $6.0s$ what is the average speeds $20\,m{s^{ - 1}}$ for $2.0s$ , $40\,m{s^{ - 1}}$ for $2.0s$ , $60\,m{s^{ - 1}}$ for $6.0s$ what is overall average speed of car?
A. $12\,m{s^{ - 1}}$
B. $40\,m{s^{ - 1}}$
C. $13.3\,m{s^{ - 1}}$
D. $48\,m{s^{ - 1}}$
Answer
504k+ views
Hint: In order to solve this question we need to understand speed and velocity. Speed is defined as the distance covered by the body in unit interval of time, it is a scalar quantity whereas average speed is defined as total distance covered in total interval of time. Velocity is defined as the displacement per unit interval of time, it is a vector quantity as it has both magnitude and direction and also we can add the two vectors by triangle law of vector addition. Instantaneous speed is defined as a derivative of distance with respect to time.
Complete step by step answer:
Let the average speed during the first ${t_1} = 2s$ be ${v_1} = 20\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be, ${d_1}$. So using formula of speed we get,
${v_1} = \dfrac{{{d_1}}}{{{t_1}}}$
$\Rightarrow {d_1} = {v_1}{t_1}$
Putting values we get,
${d_1} = (20 \times 2)m$
$\Rightarrow {d_1} = 40\,m$
Let the average speed during second ${t_2} = 2s$ be ${v_2} = 40\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be, ${d_2}$.So using formula of speed we get,
${v_2} = \dfrac{{{d_2}}}{{{t_2}}}$
$\Rightarrow {d_2} = {v_2}{t_2}$
Putting values we get,
${d_2} = (40 \times 2)m$
$\Rightarrow {d_2} = 80\,m$
Let the average speed during the first ${t_3} = 6s$ be ${v_3} = 60\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be ${d_3}$. So using formula of speed we get
${v_3} = \dfrac{{{d_3}}}{{{t_3}}}$
$\Rightarrow {d_3} = {v_3}{t_3}$
Putting values we get,
${d_3} = (60 \times 6)m$
$\Rightarrow {d_3} = 360\,m$
So the total distance covered is,
$d = {d_1} + {d_2} + {d_3}$
Putting values we get,
$d = 40 + 80 + 360$
$\Rightarrow d = 480\,m$
And the total time taken is, $t = {t_1} + {t_2} + {t_3}$
Putting values we get, $t = 2 + 2 + 6$
$t = 10s$
So the overall average speed is, $v = \dfrac{d}{t}$
$\therefore v = \dfrac{{480}}{{10}}$
so we get, $v = 48\,m{s^{ - 1}}$
So the correct option is D.
Note: It should be remembered that instantaneous velocity can also be found from the distance time graph of motion of the body. Instantaneous velocity at a particular time is defined as the tangent of the distance time graph at that time. If and only if velocity and acceleration is uniform then we can apply the equation of motion.
Complete step by step answer:
Let the average speed during the first ${t_1} = 2s$ be ${v_1} = 20\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be, ${d_1}$. So using formula of speed we get,
${v_1} = \dfrac{{{d_1}}}{{{t_1}}}$
$\Rightarrow {d_1} = {v_1}{t_1}$
Putting values we get,
${d_1} = (20 \times 2)m$
$\Rightarrow {d_1} = 40\,m$
Let the average speed during second ${t_2} = 2s$ be ${v_2} = 40\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be, ${d_2}$.So using formula of speed we get,
${v_2} = \dfrac{{{d_2}}}{{{t_2}}}$
$\Rightarrow {d_2} = {v_2}{t_2}$
Putting values we get,
${d_2} = (40 \times 2)m$
$\Rightarrow {d_2} = 80\,m$
Let the average speed during the first ${t_3} = 6s$ be ${v_3} = 60\,m{s^{ - 1}}$.Let the distance covered be ${d_3}$. So using formula of speed we get
${v_3} = \dfrac{{{d_3}}}{{{t_3}}}$
$\Rightarrow {d_3} = {v_3}{t_3}$
Putting values we get,
${d_3} = (60 \times 6)m$
$\Rightarrow {d_3} = 360\,m$
So the total distance covered is,
$d = {d_1} + {d_2} + {d_3}$
Putting values we get,
$d = 40 + 80 + 360$
$\Rightarrow d = 480\,m$
And the total time taken is, $t = {t_1} + {t_2} + {t_3}$
Putting values we get, $t = 2 + 2 + 6$
$t = 10s$
So the overall average speed is, $v = \dfrac{d}{t}$
$\therefore v = \dfrac{{480}}{{10}}$
so we get, $v = 48\,m{s^{ - 1}}$
So the correct option is D.
Note: It should be remembered that instantaneous velocity can also be found from the distance time graph of motion of the body. Instantaneous velocity at a particular time is defined as the tangent of the distance time graph at that time. If and only if velocity and acceleration is uniform then we can apply the equation of motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

