
A particle travels in a straight line, such that for a short time 2s ≤ t ≤ 6s, its motion is described by v=$\left( {\dfrac{4}{a}} \right)$ m/s, where a is in $m{s^{ - 2}}$. If v =6 $m{s^{ - 1}}$ when t = 2s, determine the particle's acceleration when t = 3s.
Answer
572.4k+ views
Hint: Velocity is the rate of displacement and acceleration is rate of change in velocity. According to the question the particle is moving with the certain magnitude of the velocity at time 2s such that we need to find the acceleration of the particle by using the process of integration.
Complete step by step solution:
From the given data:
$v = \dfrac{4}{a}m{s^{ - 1}}$
Acceleration=? At time t=3s
Given velocity is
$\
v = \dfrac{4}{a} \\
\implies a = \dfrac{4}{v} \\
\implies \dfrac{{dv}}{{dt}} = \dfrac{4}{v}.......(1) \\
\ $
Let us integrate on both the side
$\
\int {vdv = \int {4dt} } \\
\implies \dfrac{{{v^2}}}{2} - 18 = 4t - 8 \\
\ $
$\
\dfrac{{{v^2}}}{2} = 4t - 8 + 18 \\
\implies {v^2} = 8t + 20 \\
\implies v = \sqrt {8t + 20} \\
\ $
Equation 1 implies
$\
a = \dfrac{{dv}}{{dt}} \\
\implies a = \dfrac{4}{{\sqrt {8t + 20} }} \\
\ $
The acceleration of the particle at time t = 3s
$\
a = \dfrac{4}{{\sqrt {8(3) + 20} }} \\
\implies a = \dfrac{4}{{\sqrt {44} }} \\
\implies a = 0.603m{s^{ - 2}} \\
\ $
Note:
In the above question we need to be aware of how to apply the integration for an equation.
When the body is in motion then it describes the state of its motion and particles describe that it is moving in a straight line.
When the particle is moving with some acceleration which indicates that it must contain a certain velocity.
Complete step by step solution:
From the given data:
$v = \dfrac{4}{a}m{s^{ - 1}}$
Acceleration=? At time t=3s
Given velocity is
$\
v = \dfrac{4}{a} \\
\implies a = \dfrac{4}{v} \\
\implies \dfrac{{dv}}{{dt}} = \dfrac{4}{v}.......(1) \\
\ $
Let us integrate on both the side
$\
\int {vdv = \int {4dt} } \\
\implies \dfrac{{{v^2}}}{2} - 18 = 4t - 8 \\
\ $
$\
\dfrac{{{v^2}}}{2} = 4t - 8 + 18 \\
\implies {v^2} = 8t + 20 \\
\implies v = \sqrt {8t + 20} \\
\ $
Equation 1 implies
$\
a = \dfrac{{dv}}{{dt}} \\
\implies a = \dfrac{4}{{\sqrt {8t + 20} }} \\
\ $
The acceleration of the particle at time t = 3s
$\
a = \dfrac{4}{{\sqrt {8(3) + 20} }} \\
\implies a = \dfrac{4}{{\sqrt {44} }} \\
\implies a = 0.603m{s^{ - 2}} \\
\ $
Note:
In the above question we need to be aware of how to apply the integration for an equation.
When the body is in motion then it describes the state of its motion and particles describe that it is moving in a straight line.
When the particle is moving with some acceleration which indicates that it must contain a certain velocity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

