
A manufacturer of cotter pins knows that 5% of his product is defective. If he sells cotter pins in boxes of 100 and guarantees that not more than 10 pins will be defective, the approximate probability that a box will fail to meet the guaranteed quality is
(a) $\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{10}}}{10!}$
(b) $1-\sum\limits_{x=0}^{10}{\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}}$
(c) $1-\sum\limits_{x=0}^{\infty }{\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}}$
(d) $\sum\limits_{x=0}^{\infty }{\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}}$
Answer
520.4k+ views
Hint: Whenever you see not more than r more than terms in probability it will be maximum of Poisson’s distribution as the p is also small you can surely use Poisson’s distribution. First find the probability of a defective pin. By using this find the mean number of pins. Then by using these find probability for particular $x$ by Poisson’s distribution formula:
Complete step-by-step answer:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-m}}{{m}^{x}}}{x!}$
By above formula and given condition find the required probability
The total number of bones of cotton pins present:
n = 100
Let the probability of defective pins be the variable “p”
Given in the question 5% of his products are defective products. By using the above condition, we can write “p” as:
p = 5% = 0.05
Let the mean number of defective pins in a bar of 100 be “k”
Given in question: 5% of each bar are defective
By using the above condition, we can write “k” as
k = np = 5
Since p is small, we can use the Poisson’s distribution
By basic knowledge of distributions, probability in a Poisson’s distribution is written as:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-m}}{{m}^{x}}}{x!}$
By using the above condition, we have m = 5, we get:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}$
We need the probability such that $x>10$ , in above equal.
Total probability is always 1. So, we can write it as:
$P\left( X>10 \right)+P\left( X\le 10 \right)=1$
By simplifying the above equation, $P\left( X>10 \right)$ can be written as
$P\left( X>10 \right)=1-P\left( X\le 10 \right)$
By using Poisson’s distribution here, we can write it as:
$P\left( X>10 \right)=1-\sum\limits_{x=0}^{10}{\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}}$
This can be written as, by taking ${{e}^{-5}}$ term outside:
$P\left( X>10 \right)=1-{{e}^{-5}}\sum\limits_{x=0}^{10}{\dfrac{{{5}^{x}}}{x!}}$
This is the required probability of defective pins.
Therefore option(b) is the correct answer.
Note: Be careful while applying the Poisson’s distribution, don’t confuse $m,x$. $x$ is the value of a variable. m is the value of mean defective.
Complete step-by-step answer:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-m}}{{m}^{x}}}{x!}$
By above formula and given condition find the required probability
The total number of bones of cotton pins present:
n = 100
Let the probability of defective pins be the variable “p”
Given in the question 5% of his products are defective products. By using the above condition, we can write “p” as:
p = 5% = 0.05
Let the mean number of defective pins in a bar of 100 be “k”
Given in question: 5% of each bar are defective
By using the above condition, we can write “k” as
k = np = 5
Since p is small, we can use the Poisson’s distribution
By basic knowledge of distributions, probability in a Poisson’s distribution is written as:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-m}}{{m}^{x}}}{x!}$
By using the above condition, we have m = 5, we get:
$P\left( X=x \right)=\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}$
We need the probability such that $x>10$ , in above equal.
Total probability is always 1. So, we can write it as:
$P\left( X>10 \right)+P\left( X\le 10 \right)=1$
By simplifying the above equation, $P\left( X>10 \right)$ can be written as
$P\left( X>10 \right)=1-P\left( X\le 10 \right)$
By using Poisson’s distribution here, we can write it as:
$P\left( X>10 \right)=1-\sum\limits_{x=0}^{10}{\dfrac{{{e}^{-5}}{{5}^{x}}}{x!}}$
This can be written as, by taking ${{e}^{-5}}$ term outside:
$P\left( X>10 \right)=1-{{e}^{-5}}\sum\limits_{x=0}^{10}{\dfrac{{{5}^{x}}}{x!}}$
This is the required probability of defective pins.
Therefore option(b) is the correct answer.
Note: Be careful while applying the Poisson’s distribution, don’t confuse $m,x$. $x$ is the value of a variable. m is the value of mean defective.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

