
A longitudinal wave travels at a speed of 0.3 ms-1 and the frequency of the wave is 20 Hz. Find the separation between two consecutive compressions
(A) 0.5 cm
(B) 1 cm
(C) 1.5 cm
(D) 2 cm
Answer
590.4k+ views
Hint: Two points undergoing compression or rarefaction together are said to be in the same phase and any two consecutive points which are in the same phase are at a distance of 1 wavelength. The wavelength can be calculated from frequency and speed using the formula \[v{\text{ }} = {\text{ }}f\lambda \], where v denotes speed of the wave, f denotes frequency of the wave and \[\lambda \] denotes wavelength of the wave.
Complete step by step solution:
The wavelength can be calculated using the formula \[v = f\lambda \], where symbols have meanings as described above.
It is given in the question that
Speed of the wave is 0.3 m/s, hence \[v = 0.3m/s\] ,
Frequency of the wave is 20 Hz, hence \[f = 20{\text{ }}Hz\] ,
Using these values in the above formula, we get
\[v = f\lambda \],
\[0.3 = 20\lambda \],
\[\lambda = \dfrac{{0.3}}{{20}}\],
\[\lambda = 0.015\],
Since we used values in SI units, the above calculated value of wavelength is also in SI unit i.e. metres
Converting it to centimeters we get,
\[\lambda = 1.5cm\]
Since the distance between two compressions as explained above is equal to one wavelength, we can say that the required answer is 1.5 cm.
Therefore, the correct answer to the question is option : C
Note: After understanding to solve the problem, the student can also learn that the inverse of frequency is time period. If we replace frequency with inverse of time period in the above formula, i.e.
$f = \dfrac{1}{T}$,
we get,
\[v = \dfrac{\lambda }{T}\].
Comparing this equation with speed = distance / time, we can say that this equation denotes that when a wave travels it covers a distance of one wavelength in one time period.
Complete step by step solution:
The wavelength can be calculated using the formula \[v = f\lambda \], where symbols have meanings as described above.
It is given in the question that
Speed of the wave is 0.3 m/s, hence \[v = 0.3m/s\] ,
Frequency of the wave is 20 Hz, hence \[f = 20{\text{ }}Hz\] ,
Using these values in the above formula, we get
\[v = f\lambda \],
\[0.3 = 20\lambda \],
\[\lambda = \dfrac{{0.3}}{{20}}\],
\[\lambda = 0.015\],
Since we used values in SI units, the above calculated value of wavelength is also in SI unit i.e. metres
Converting it to centimeters we get,
\[\lambda = 1.5cm\]
Since the distance between two compressions as explained above is equal to one wavelength, we can say that the required answer is 1.5 cm.
Therefore, the correct answer to the question is option : C
Note: After understanding to solve the problem, the student can also learn that the inverse of frequency is time period. If we replace frequency with inverse of time period in the above formula, i.e.
$f = \dfrac{1}{T}$,
we get,
\[v = \dfrac{\lambda }{T}\].
Comparing this equation with speed = distance / time, we can say that this equation denotes that when a wave travels it covers a distance of one wavelength in one time period.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

