
A is faster than B, A and B each walk 24 km. The sum of their speeds is 7 km/hr and the sum of times taken by them is 14 hours. Then A’s speed is equal to.
A. 3 km/hr
B. 4 km/hr
C. 5 km/hr
D. 7 km/hr
Answer
585.3k+ views
Hint: We start solving the problem by assigning variables for the speeds of A and B and the total distance walked. We then find the first equation by using the relation between speeds given in the problem. We then use the fact $\text{Time = }\dfrac{\text{distance}}{\text{speed}}$ to find our second equation using the relation given about times in the problem. We then solve the both equations obtained to get the desired result.
Complete step by step answer:
We have to find the speed of A.
Let us assume speed of A be ${{V}_{A}}\left( km/hr \right)$ and speed of B be ${{V}_{B}}\left( km/hr \right)$.
According to the question, A is faster than B.
$\Rightarrow {{V}_{A}}>{{V}_{B}}...........\left( 1 \right)$
Let the total distance they walked $=x$.
According to the question, $x=24km$.
It is given that the sum of speed of ‘A’ and ‘B’ is 7 km/hr.
$\begin{align}
& i.e.\ {{V}_{A}}+{{V}_{B}}=7km/hr...........\left( 2 \right) \\
& \Rightarrow {{V}_{B}}=7-{{V}_{A}} \\
\end{align}$
As, we know that $\text{distance = speed }\!\!\times\!\!\text{ time}$
$\Rightarrow \text{Time = }\dfrac{\text{distance}}{\text{speed}}$
So, Time taken by A $=\dfrac{24}{{{V}_{A}}}$
Similarly, time taken by B $=\dfrac{24}{{{V}_{B}}}$
According to the question, the sum of the times taken by them is 14 hours.
$i.e.\ \dfrac{24}{{{V}_{A}}}+\dfrac{24}{{{V}_{B}}}=14.........\left( 3 \right)$
Putting value of ${{V}_{B}}$ from equation (2) to equation (3);
$\Rightarrow \ \dfrac{24}{{{V}_{A}}}+\dfrac{24}{7-{{V}_{A}}}=14$
Taking LCM and adding the two terms of LHS, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{24\left( 7-{{V}_{A}} \right)+24{{V}_{A}}}{\left( {{V}_{A}} \right)\left( 7-{{V}_{A}} \right)}=14 \\
& \Rightarrow \dfrac{168-24{{V}_{A}}+24{{V}_{A}}}{7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2}}=14 \\
\end{align}$
Multiplying both sides by $\left( 7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \right)$, we will get;
$\Rightarrow \dfrac{168}{14}=14\left( 7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \right)$
Dividing both sides by ‘14’, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{168}{14}=7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \\
& \Rightarrow 12=7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \\
\end{align}$
Taking all the terms to LHS, we will get;
$\Rightarrow {{V}_{A}}^{2}-7{{V}_{A}}+12=0$
Now, we got a quadratic equation. For factoring, let’s split the middle term;
$\Rightarrow {{V}_{A}}^{2}-4{{V}_{A}}-3{{V}_{A}}+12=0$
Taking $''{{V}_{A}}''$ common from first two terms and “-3” common from last two terms,
$\Rightarrow {{V}_{A}}\left( {{V}_{A}}-4 \right)-3\left( {{V}_{A}}-4 \right)=0$
Taking $\left( {{V}_{A}}-4 \right)$common, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \left( {{V}_{A}}-3 \right)\left( {{V}_{A}}-4 \right)=0 \\
& \Rightarrow {{V}_{A}}=3km/hr\ or\ {{V}_{A}}=4km/hr \\
\end{align}$
If ${{V}_{A}}=3km/hr$, then
${{V}_{B}}=\left( 7-3 \right)=4km/hr\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \left[ From\ equation\ \left( 2 \right) \right]$
Similarly, If ${{V}_{A}}=4km/hr$, then
${{V}_{B}}=\left( 7-4 \right)=3km/hr$
But according to equation (1), ${{V}_{A}}>{{V}_{B}}$;
So, ${{V}_{A}}=4km/hr\ and\ {{V}_{B}}=3km/hr$.
Hence, speed of A is 4 km/hr and option (B) will be the answer.
Note:
In the last step when we got two values of ${{V}_{A}}$ by solving the quadratic equation, a student can do mistake by accepting both of them as answer but when we calculate ${{V}_{B}}$ by using ${{V}_{A}}$, one of them lead to ${{V}_{B}}$ larger than ${{V}_{A}}$, which is not acceptable. As in question, it is clearly given that A is faster than B.
Complete step by step answer:
We have to find the speed of A.
Let us assume speed of A be ${{V}_{A}}\left( km/hr \right)$ and speed of B be ${{V}_{B}}\left( km/hr \right)$.
According to the question, A is faster than B.
$\Rightarrow {{V}_{A}}>{{V}_{B}}...........\left( 1 \right)$
Let the total distance they walked $=x$.
According to the question, $x=24km$.
It is given that the sum of speed of ‘A’ and ‘B’ is 7 km/hr.
$\begin{align}
& i.e.\ {{V}_{A}}+{{V}_{B}}=7km/hr...........\left( 2 \right) \\
& \Rightarrow {{V}_{B}}=7-{{V}_{A}} \\
\end{align}$
As, we know that $\text{distance = speed }\!\!\times\!\!\text{ time}$
$\Rightarrow \text{Time = }\dfrac{\text{distance}}{\text{speed}}$
So, Time taken by A $=\dfrac{24}{{{V}_{A}}}$
Similarly, time taken by B $=\dfrac{24}{{{V}_{B}}}$
According to the question, the sum of the times taken by them is 14 hours.
$i.e.\ \dfrac{24}{{{V}_{A}}}+\dfrac{24}{{{V}_{B}}}=14.........\left( 3 \right)$
Putting value of ${{V}_{B}}$ from equation (2) to equation (3);
$\Rightarrow \ \dfrac{24}{{{V}_{A}}}+\dfrac{24}{7-{{V}_{A}}}=14$
Taking LCM and adding the two terms of LHS, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{24\left( 7-{{V}_{A}} \right)+24{{V}_{A}}}{\left( {{V}_{A}} \right)\left( 7-{{V}_{A}} \right)}=14 \\
& \Rightarrow \dfrac{168-24{{V}_{A}}+24{{V}_{A}}}{7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2}}=14 \\
\end{align}$
Multiplying both sides by $\left( 7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \right)$, we will get;
$\Rightarrow \dfrac{168}{14}=14\left( 7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \right)$
Dividing both sides by ‘14’, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{168}{14}=7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \\
& \Rightarrow 12=7{{V}_{A}}-{{V}_{A}}^{2} \\
\end{align}$
Taking all the terms to LHS, we will get;
$\Rightarrow {{V}_{A}}^{2}-7{{V}_{A}}+12=0$
Now, we got a quadratic equation. For factoring, let’s split the middle term;
$\Rightarrow {{V}_{A}}^{2}-4{{V}_{A}}-3{{V}_{A}}+12=0$
Taking $''{{V}_{A}}''$ common from first two terms and “-3” common from last two terms,
$\Rightarrow {{V}_{A}}\left( {{V}_{A}}-4 \right)-3\left( {{V}_{A}}-4 \right)=0$
Taking $\left( {{V}_{A}}-4 \right)$common, we will get;
$\begin{align}
& \Rightarrow \left( {{V}_{A}}-3 \right)\left( {{V}_{A}}-4 \right)=0 \\
& \Rightarrow {{V}_{A}}=3km/hr\ or\ {{V}_{A}}=4km/hr \\
\end{align}$
If ${{V}_{A}}=3km/hr$, then
${{V}_{B}}=\left( 7-3 \right)=4km/hr\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \left[ From\ equation\ \left( 2 \right) \right]$
Similarly, If ${{V}_{A}}=4km/hr$, then
${{V}_{B}}=\left( 7-4 \right)=3km/hr$
But according to equation (1), ${{V}_{A}}>{{V}_{B}}$;
So, ${{V}_{A}}=4km/hr\ and\ {{V}_{B}}=3km/hr$.
Hence, speed of A is 4 km/hr and option (B) will be the answer.
Note:
In the last step when we got two values of ${{V}_{A}}$ by solving the quadratic equation, a student can do mistake by accepting both of them as answer but when we calculate ${{V}_{B}}$ by using ${{V}_{A}}$, one of them lead to ${{V}_{B}}$ larger than ${{V}_{A}}$, which is not acceptable. As in question, it is clearly given that A is faster than B.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

