
A hydrogen-like atom in ground state absorbs n protons having the same energy and it emits exactly n photons when electrons transition takes place. Then, the energy of the absorbed photon may be :
(This question has multiple correct options)
(A) 91.8 eV
(B) 40.8 eV
(C) 48.4 eV
(D) 54.4 eV
Answer
582k+ views
Hint: The energy related with the absorption or emission of photon can be given by following equation
\[\Delta E = {R_H} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J\]
Where Z is the atomic number and ${R_H}$ is Rydberg constant
Complete step by step solution:
We are given that the atom is like hydrogen and we will find the possible energy of the absorbed photon.
- Bohr gave the energy related with the absorption and emission of the photon in the atoms which has electronic configuration like hydrogen. So, the energy related with the hydrogen like species can be given by
\[\Delta E = {R_H} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J\]
where Z is the atomic number and n is the principal quantum number and ${R_H}$ is Rydberg constant which has the value $2.18 \times {10^{ - 18}}$ .
So, we can rewrite the above equation as
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J{\text{ }}\]
Now, as the hydrogen like species absorbs photons and also emits n photons, the transition must have taken place from 1 to 2. So, putting that value in equation (1) will give
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right)J{\text{ }}\]
So,
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{3}{4}} \right)J{\text{ }}\]
Thus, we can write that
\[\Delta E = 16.35 \times {10^{ - 19}} \cdot {Z^2}J\]
Now, we are given the energies in the eV unit. So, let’s convert the unit of energy from J to eV.
We know that $1.6 \times {10^{ - 19}}$J= 1 eV
So, 16.35$ \times {10^{ - 19}} \cdot {Z^2}J$=$\dfrac{{16.35 \times {{10}^{ - 19}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 10.21 \cdot {Z^2}$ eV
So, we obtained that the energy is $10.21 \cdot {Z^2}$ eV.
Now, Z is the atomic number. So, for the hydrogen-like species, the atomic number may be 2,3,…etc.
- If we put 2, then $\Delta E = 10.21 \cdot {Z^2} = 10.21{(2)^2} = 40.8eV$
- If we put 3, then $\Delta E = 10.21{(Z)^2} = 10.21{(3)^2} = 91.8eV$
Hence, we can say that both options (A) and (B) are correct.
Note: Note that the ions like $H{e^ + },L{i^{2 + }}$ have electronic configuration same as hydrogen and hence they can be called hydrogen-like species. So, in the case of $H{e^ + }$, Z is 2 and in case of $L{i^{2 + }}$, Z is 3.
\[\Delta E = {R_H} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J\]
Where Z is the atomic number and ${R_H}$ is Rydberg constant
Complete step by step solution:
We are given that the atom is like hydrogen and we will find the possible energy of the absorbed photon.
- Bohr gave the energy related with the absorption and emission of the photon in the atoms which has electronic configuration like hydrogen. So, the energy related with the hydrogen like species can be given by
\[\Delta E = {R_H} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J\]
where Z is the atomic number and n is the principal quantum number and ${R_H}$ is Rydberg constant which has the value $2.18 \times {10^{ - 18}}$ .
So, we can rewrite the above equation as
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{n_i}^2}} - \dfrac{1}{{{n_f}^2}}} \right)J{\text{ }}\]
Now, as the hydrogen like species absorbs photons and also emits n photons, the transition must have taken place from 1 to 2. So, putting that value in equation (1) will give
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right)J{\text{ }}\]
So,
\[\Delta E = 2.18 \times {10^{ - 18}} \cdot {Z^2}\left( {\dfrac{3}{4}} \right)J{\text{ }}\]
Thus, we can write that
\[\Delta E = 16.35 \times {10^{ - 19}} \cdot {Z^2}J\]
Now, we are given the energies in the eV unit. So, let’s convert the unit of energy from J to eV.
We know that $1.6 \times {10^{ - 19}}$J= 1 eV
So, 16.35$ \times {10^{ - 19}} \cdot {Z^2}J$=$\dfrac{{16.35 \times {{10}^{ - 19}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 10.21 \cdot {Z^2}$ eV
So, we obtained that the energy is $10.21 \cdot {Z^2}$ eV.
Now, Z is the atomic number. So, for the hydrogen-like species, the atomic number may be 2,3,…etc.
- If we put 2, then $\Delta E = 10.21 \cdot {Z^2} = 10.21{(2)^2} = 40.8eV$
- If we put 3, then $\Delta E = 10.21{(Z)^2} = 10.21{(3)^2} = 91.8eV$
Hence, we can say that both options (A) and (B) are correct.
Note: Note that the ions like $H{e^ + },L{i^{2 + }}$ have electronic configuration same as hydrogen and hence they can be called hydrogen-like species. So, in the case of $H{e^ + }$, Z is 2 and in case of $L{i^{2 + }}$, Z is 3.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

