
A force of 7N, making an angle with the horizontal, acting on an object displaces it by 0.5m along the horizontal direction. If the object gains K.E of 2J, what is the horizontal component of the force?
A) 2
B) 4
C) 1
D) 14
Answer
569.1k+ views
Hint: Apply work energy theorem which states that net work done by the forces on an object equals change in its kinetic energy. The displacement takes place in horizontal direction therefore only horizontal components of force will perform work.
Complete answer:
As question says force of 7N be acting at the angle with horizontal direction. Since displacement is in horizontal direction, only horizontal components of force will perform work.
First we have to write given values
d =0.5m is the object displacement in the direction of horizontal.
$\Delta K$=2J is the change in kinetic energy.
F =7N is the force applied on the object.
${{\text{F}}_{\text{H}}}$ is the force acting in the direction of horizontally where the work is done. In this question we have to find its value.
We know that work energy theorem which states that net work done by the forces on an object equals change in its kinetic energy, write it in mathematical form.
${\text{W = }}\Delta {\text{K}}$
W is the work done which takes place in horizontal direction so, we can write
${F_H} \times 0.5 = 2J$
$ \Rightarrow {F_H} = \dfrac{2}{{0.5}}$
$\therefore {F_H} = 4N$
Hence the correct answer is 4N. which is given in option B.
Additional information:
Force is nothing but is push or pull. The S.I unit of force is newton represented by N.
Acceleration means increase in the velocity of an object.
Memorize the three laws of motion given by Newton. These three laws of motion relate to motion of an object when force is acting on it.
Note:
If force applied on an object then there is change in its motion, direction, speed and also its shape. Remember there is a very small difference between the force applied and the pressure applied on an object.so, the pressure is always given as the force per unit area.
Complete answer:
As question says force of 7N be acting at the angle with horizontal direction. Since displacement is in horizontal direction, only horizontal components of force will perform work.
First we have to write given values
d =0.5m is the object displacement in the direction of horizontal.
$\Delta K$=2J is the change in kinetic energy.
F =7N is the force applied on the object.
${{\text{F}}_{\text{H}}}$ is the force acting in the direction of horizontally where the work is done. In this question we have to find its value.
We know that work energy theorem which states that net work done by the forces on an object equals change in its kinetic energy, write it in mathematical form.
${\text{W = }}\Delta {\text{K}}$
W is the work done which takes place in horizontal direction so, we can write
${F_H} \times 0.5 = 2J$
$ \Rightarrow {F_H} = \dfrac{2}{{0.5}}$
$\therefore {F_H} = 4N$
Hence the correct answer is 4N. which is given in option B.
Additional information:
Force is nothing but is push or pull. The S.I unit of force is newton represented by N.
Acceleration means increase in the velocity of an object.
Memorize the three laws of motion given by Newton. These three laws of motion relate to motion of an object when force is acting on it.
Note:
If force applied on an object then there is change in its motion, direction, speed and also its shape. Remember there is a very small difference between the force applied and the pressure applied on an object.so, the pressure is always given as the force per unit area.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

