
A cylindrical tank has a radius of 154 cm. It is filled with water till a height of $3$ metres. If some water to a height of 4.5 metres is poured into it, what will be the increase in the volume of water?
Answer
613.5k+ views
Hint: Here we have to calculate the increase in the volume of water, so we have to use the formula for volume of cylinder, $v=\pi {{r}^{2}}(H-h)$ where $h$, is the initial height of water filled in the jar and $H$ is the final height of water filled. We have the values of $h=3m$ and $H=4.5m$.
Complete step-by-step solution -
Here, we have a cylindrical tank with radius, $r=154cm$ which is filled with water till a height of 3 metres as in the figure:
First we have to convert cm into m, we know that $1m=100cm$. Therefore, we can say that,
$\begin{align}
& 154cm=\dfrac{154}{100}m \\
& 154cm=1.54m \\
\end{align}$
That is, we got $r=1.54m$
Initially, the height of the cylinder, $h=3m$.
After that we add water till it reaches a height, $H=4.5m$
So, here we have to calculate the increase in the volume of water.
We know that the formula for the volume of cylinder, $V$is:
$V=\pi {{r}^{2}}h$, where $r$ is the radius of the cylinder and $h$ is the height of the cylinder.
Here, for the height $h$, the volume of the cylinder denoted as ${{V}_{1}}$ is given by,
${{V}_{1}}=\pi {{r}^{2}}h$
Similarly, for the height $H$, the volume of the cylinder denoted by ${{V}_{2}}$ is given by,
${{V}_{2}}=\pi {{r}^{2}}H$
Hence, the increase in the volume of water, denoted by $v$ is given by,
$\begin{align}
& v={{V}_{2}}-{{V}_{1}} \\
& v=\pi {{r}^{2}}H-\pi {{r}^{2}}h \\
\end{align}$
Now, by taking $\pi {{r}^{2}}$ outside we get:
$v=\pi {{r}^{2}}(H-h)$
In the next step, we have to substitute the values for $r=1.54,H=4$ and $h=3$. Thus, we get the equation:
$\begin{align}
& v=\pi \times {{(1.54)}^{2}}(4.5-3) \\
& v=\dfrac{22}{7}\times 1.54\times 1.54\times 1.5\text{ }....\text{ }\left( \pi =\dfrac{22}{7} \right) \\
\end{align}$
By cancellation we obtain:
$\begin{align}
& v=22\times 0.22\times 1.54\times 1.5 \\
& v=4.84\times 1.54\times 1.5 \\
& v=7.4536\times 1.5 \\
& v=11.1804 \\
\end{align}$
Hence, the increase in the volume of water is $11.1804{{m}^{3}}$
Note: Here, we have to calculate the increase in the volume of water, i.e. we have to subtract the volume of cylinder with height h from the volume of cylinder with height H. Since, it is increase in volume, don’t get confused that we have to add two volumes, it may lead to a wrong answer.
Complete step-by-step solution -
Here, we have a cylindrical tank with radius, $r=154cm$ which is filled with water till a height of 3 metres as in the figure:
First we have to convert cm into m, we know that $1m=100cm$. Therefore, we can say that,
$\begin{align}
& 154cm=\dfrac{154}{100}m \\
& 154cm=1.54m \\
\end{align}$
That is, we got $r=1.54m$
Initially, the height of the cylinder, $h=3m$.
After that we add water till it reaches a height, $H=4.5m$
So, here we have to calculate the increase in the volume of water.
We know that the formula for the volume of cylinder, $V$is:
$V=\pi {{r}^{2}}h$, where $r$ is the radius of the cylinder and $h$ is the height of the cylinder.
Here, for the height $h$, the volume of the cylinder denoted as ${{V}_{1}}$ is given by,
${{V}_{1}}=\pi {{r}^{2}}h$
Similarly, for the height $H$, the volume of the cylinder denoted by ${{V}_{2}}$ is given by,
${{V}_{2}}=\pi {{r}^{2}}H$
Hence, the increase in the volume of water, denoted by $v$ is given by,
$\begin{align}
& v={{V}_{2}}-{{V}_{1}} \\
& v=\pi {{r}^{2}}H-\pi {{r}^{2}}h \\
\end{align}$
Now, by taking $\pi {{r}^{2}}$ outside we get:
$v=\pi {{r}^{2}}(H-h)$
In the next step, we have to substitute the values for $r=1.54,H=4$ and $h=3$. Thus, we get the equation:
$\begin{align}
& v=\pi \times {{(1.54)}^{2}}(4.5-3) \\
& v=\dfrac{22}{7}\times 1.54\times 1.54\times 1.5\text{ }....\text{ }\left( \pi =\dfrac{22}{7} \right) \\
\end{align}$
By cancellation we obtain:
$\begin{align}
& v=22\times 0.22\times 1.54\times 1.5 \\
& v=4.84\times 1.54\times 1.5 \\
& v=7.4536\times 1.5 \\
& v=11.1804 \\
\end{align}$
Hence, the increase in the volume of water is $11.1804{{m}^{3}}$
Note: Here, we have to calculate the increase in the volume of water, i.e. we have to subtract the volume of cylinder with height h from the volume of cylinder with height H. Since, it is increase in volume, don’t get confused that we have to add two volumes, it may lead to a wrong answer.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

