
A car covers 150 km in 3 hours. How much distance would the car cover in 12 minutes?
Answer
581.4k+ views
Hint: Distance car covers in 3 hours is given, but the distance required is to be calculated in minutes so we have to carry out conversion and convert hours into minutes to get the required value of distance using the unitary method.
In unitary method:
If a = x, then b in terms of x:
$ b = \dfrac{x}{a} \times b $
Complete step-by-step answer:
Distance covered in 3 hours is 150 km, then in 1 hour it covers:
3 hours = 150 km
1 hour = $ \left( {\dfrac{{150}}{3} \times 1} \right)km $
1 hour = 50 km
Thus, the distance travelled in 1 hour is 50 km
As we have to calculate the distance for the time in minutes, we have to convert hours into minutes.
1 hour = 60 mins, this means that the distance travelled in 1 hour is the distance travelled in 60 mins.
So, the distance covered in 60 minutes is 50 km
Now, the distance covered in 12 minutes can be calculated by the unitary method.
60 minutes = 50 km
$\Rightarrow$ 12 minutes = $ \left( {\dfrac{{50}}{{60}} \times 12} \right)km $
$\Rightarrow$ 12 minutes = 10 km
Therefore, the distance the car would cover in 12 minutes is 10 km.
Note: Carry out conversions wherever necessary to get the answer in the asked units. We use a unitary method to find the value of a single unit when that multiple is given,in the unitary method we always keep the known values on the left and the values to be calculated on the right side of the equation.
In unitary method:
If a = x, then b in terms of x:
$ b = \dfrac{x}{a} \times b $
Complete step-by-step answer:
Distance covered in 3 hours is 150 km, then in 1 hour it covers:
3 hours = 150 km
1 hour = $ \left( {\dfrac{{150}}{3} \times 1} \right)km $
1 hour = 50 km
Thus, the distance travelled in 1 hour is 50 km
As we have to calculate the distance for the time in minutes, we have to convert hours into minutes.
1 hour = 60 mins, this means that the distance travelled in 1 hour is the distance travelled in 60 mins.
So, the distance covered in 60 minutes is 50 km
Now, the distance covered in 12 minutes can be calculated by the unitary method.
60 minutes = 50 km
$\Rightarrow$ 12 minutes = $ \left( {\dfrac{{50}}{{60}} \times 12} \right)km $
$\Rightarrow$ 12 minutes = 10 km
Therefore, the distance the car would cover in 12 minutes is 10 km.
Note: Carry out conversions wherever necessary to get the answer in the asked units. We use a unitary method to find the value of a single unit when that multiple is given,in the unitary method we always keep the known values on the left and the values to be calculated on the right side of the equation.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

