A bullet of mass 0.02 kg moving with a speed of $200m{{s}^{-1}}$ strikes a 2 kg wooden block suspended by a 1m long thread and is embedded in the block. What is the maximum inclination of the thread with the vertical? ($g=9.8m{{s}^{-2}}$)
Answer
575.1k+ views
Hint:First, use the law of conservation of linear momentum for perfectly inelastic collision and the speed of the system after the collision. Then use the work energy theorem to find the maximum height reached by the system. Later, find the maximum inclination by trigonometry.
Formula used:
Conservation of momentum for perfectly inelastic collision.
${{m}_{1}}{{u}_{1}}+{{m}_{2}}{{u}_{2}}=({{m}_{1}}+{{m}_{2}})v$, where ${{m}_{1}},{{m}_{2}}$ are the masses of the two bodies, ${{u}_{1}},{{u}_{2}}$ are their respective initial velocities and v is the final velocity of the system.
$W=mgh$, where W is work done by gravity force when a body of mass m falls by height h and g is acceleration due to gravity.
$K=\dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}$, where K is kinetic energy of the body moving speed v.
Complete step by step answer:
It is given that the bullet is embedded in the block. This means that when the bullet hits the block, there will be a completely inelastic collision and then the bullet and the block will travel together. Since there is no external force acting the horizontal direction, we can apply the law of conservation of momentum in that direction for perfectly inelastic collision. Here, ${{m}_{1}}=0.02kg,{{m}_{2}}=2kg,{{u}_{1}}=200m{{s}^{-1}},{{u}_{2}}=0$.
Then by applying the law of conservation of linear momentum we get that $(0.02)(200)+(2)(0)=(0.02+2)v$
$\Rightarrow v=\dfrac{2}{2.02}\\
\Rightarrow v=\dfrac{2}{2.02}\\
\Rightarrow v=0.99m{{s}^{-1}}$
This means that the speed of the system of the bullet and the block (of mass 2.02kg) is $0.99m{{s}^{-1}}$.Now, this system will rotate upward and the gravitational force will do a negative work on the system.Now, we shall apply the work-energy theorem, which says that total work done on a system is equal to change in its kinetic energy.
i.e. $W=\Delta K$
Let the maximum height reached by the system be h.
Therefore, work done by gravitational force is $W=-mgh=(2.02)(9.8)h$
(the work done by gravity is negative because the direction of the force and the displacement of the block are opposite).
$\Rightarrow W=-19.796h$ ….. (i)
The initial kinetic energy of the system is ${{K}_{1}}=\dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}=\dfrac{1}{2}(2.02){{(0.99)}^{2}}$
$\Rightarrow {{K}_{1}}=0.9999J$
The final velocity of the block is zero. Therefore, is final kinetic energy is ${{K}_{2}}=0$
Hence, $\Delta K={{K}_{2}}-{{K}_{1}}=0-0.9999$
$\Rightarrow \Delta K=-0.9999J$ …. (ii)
Now, equate (i) and (ii).
$\Rightarrow -19.796h=-0.9999$
$\Rightarrow h=\dfrac{0.9999}{19.796}=0.05m$
From the above figure we get that $\cos \theta =\dfrac{l-h}{l}$
By substituting the values of h and l we get $\cos \theta =\dfrac{1-0.05}{1}=0.95$
$\therefore \theta ={{\cos }^{-1}}(0.95)\approx {{18.2}^{\circ }}$.
Note: If you do not know about the work energy theorem, then you can also use the law of conservation of mechanical energy since gravitational force is a conservative force.The law of conservation of mechanical energy says that the change in kinetic energy is equal to the negative of the change in potential energy of the system.
Formula used:
Conservation of momentum for perfectly inelastic collision.
${{m}_{1}}{{u}_{1}}+{{m}_{2}}{{u}_{2}}=({{m}_{1}}+{{m}_{2}})v$, where ${{m}_{1}},{{m}_{2}}$ are the masses of the two bodies, ${{u}_{1}},{{u}_{2}}$ are their respective initial velocities and v is the final velocity of the system.
$W=mgh$, where W is work done by gravity force when a body of mass m falls by height h and g is acceleration due to gravity.
$K=\dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}$, where K is kinetic energy of the body moving speed v.
Complete step by step answer:
It is given that the bullet is embedded in the block. This means that when the bullet hits the block, there will be a completely inelastic collision and then the bullet and the block will travel together. Since there is no external force acting the horizontal direction, we can apply the law of conservation of momentum in that direction for perfectly inelastic collision. Here, ${{m}_{1}}=0.02kg,{{m}_{2}}=2kg,{{u}_{1}}=200m{{s}^{-1}},{{u}_{2}}=0$.
Then by applying the law of conservation of linear momentum we get that $(0.02)(200)+(2)(0)=(0.02+2)v$
$\Rightarrow v=\dfrac{2}{2.02}\\
\Rightarrow v=\dfrac{2}{2.02}\\
\Rightarrow v=0.99m{{s}^{-1}}$
This means that the speed of the system of the bullet and the block (of mass 2.02kg) is $0.99m{{s}^{-1}}$.Now, this system will rotate upward and the gravitational force will do a negative work on the system.Now, we shall apply the work-energy theorem, which says that total work done on a system is equal to change in its kinetic energy.
i.e. $W=\Delta K$
Let the maximum height reached by the system be h.
Therefore, work done by gravitational force is $W=-mgh=(2.02)(9.8)h$
(the work done by gravity is negative because the direction of the force and the displacement of the block are opposite).
$\Rightarrow W=-19.796h$ ….. (i)
The initial kinetic energy of the system is ${{K}_{1}}=\dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}=\dfrac{1}{2}(2.02){{(0.99)}^{2}}$
$\Rightarrow {{K}_{1}}=0.9999J$
The final velocity of the block is zero. Therefore, is final kinetic energy is ${{K}_{2}}=0$
Hence, $\Delta K={{K}_{2}}-{{K}_{1}}=0-0.9999$
$\Rightarrow \Delta K=-0.9999J$ …. (ii)
Now, equate (i) and (ii).
$\Rightarrow -19.796h=-0.9999$
$\Rightarrow h=\dfrac{0.9999}{19.796}=0.05m$
From the above figure we get that $\cos \theta =\dfrac{l-h}{l}$
By substituting the values of h and l we get $\cos \theta =\dfrac{1-0.05}{1}=0.95$
$\therefore \theta ={{\cos }^{-1}}(0.95)\approx {{18.2}^{\circ }}$.
Note: If you do not know about the work energy theorem, then you can also use the law of conservation of mechanical energy since gravitational force is a conservative force.The law of conservation of mechanical energy says that the change in kinetic energy is equal to the negative of the change in potential energy of the system.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

