
A boy travels with a speed of $10\dfrac{m}{{\sec }}$ for 30 minutes. How much distance does he travel?
Answer
568.8k+ views
Hint: We will use distance -time relation to calculate the distance travelled by a boy. We will convert the units so that there is no confusion. Values of speed and time are mentioned in the question. We will use those values in $v = \dfrac{s}{t}$ formula.
Complete step by step answer:
Distance time relation:
It is also known as speed. Speed is the ratio of the amount of distance covered by an object to the time taken to cover that distance.
Distance is symbolically represented by ‘s’. It is measured in meter ‘m’.
Time is symbolically represented by ‘t’. it is measured in seconds ‘sec’.
$speed = \dfrac{{dis\tan ce}}{{time}}$
$ \Rightarrow v = \dfrac{s}{t}$ … (1)
SI unit of speed is $\dfrac{m}{{\sec }}$.
Using equation (1), we get
$\Rightarrow$ $s = v \times t$ … (2)
Given that
$\Rightarrow$ $v = 10\dfrac{m}{{\sec }}$
T = 30 min
(1 min = 60 seconds)
$t = 30 \times 60\,\,\sec \Rightarrow t = 1800\,\,\sec $
Using values in equation (2), we get
$\Rightarrow$ $s = 10 \times 1800\,\,m$
$\Rightarrow$ $s = 1.8 \times {10^4}m$
Distance travelled by a boy is $1.8 \times {10^4}m$.
Note:
If units of time are not changed from meter to seconds, we might get the solution in the units of \[\dfrac{{m.\min }}{{\sec }}\] because speed is given in terms of meters per seconds and time is given in terms of minutes. This way we could get confused. It is a good habit to follow the convention of either MKS system or the CGS system.
Complete step by step answer:
Distance time relation:
It is also known as speed. Speed is the ratio of the amount of distance covered by an object to the time taken to cover that distance.
Distance is symbolically represented by ‘s’. It is measured in meter ‘m’.
Time is symbolically represented by ‘t’. it is measured in seconds ‘sec’.
$speed = \dfrac{{dis\tan ce}}{{time}}$
$ \Rightarrow v = \dfrac{s}{t}$ … (1)
SI unit of speed is $\dfrac{m}{{\sec }}$.
Using equation (1), we get
$\Rightarrow$ $s = v \times t$ … (2)
Given that
$\Rightarrow$ $v = 10\dfrac{m}{{\sec }}$
T = 30 min
(1 min = 60 seconds)
$t = 30 \times 60\,\,\sec \Rightarrow t = 1800\,\,\sec $
Using values in equation (2), we get
$\Rightarrow$ $s = 10 \times 1800\,\,m$
$\Rightarrow$ $s = 1.8 \times {10^4}m$
Distance travelled by a boy is $1.8 \times {10^4}m$.
Note:
If units of time are not changed from meter to seconds, we might get the solution in the units of \[\dfrac{{m.\min }}{{\sec }}\] because speed is given in terms of meters per seconds and time is given in terms of minutes. This way we could get confused. It is a good habit to follow the convention of either MKS system or the CGS system.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

