
A body falls freely from the top of a tower. It covers 36% of the total height in the last second before striking the ground level. The height of the tower is:
A. 50 m
B. 75 m
C. 100 m
D. 125 m
Answer
567k+ views
Hint: When a body is dropped from a particular height, it will travel in a straight line from the point through which it is dropped and will fall vertically downwards. This motion is taking place on the surface of earth hence the only force acting on it will be gravitational force or it’s weight. Hence it is an example of accelerated motion where acceleration is $g=10 m/s^2$.
Formula used: $s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$
Complete answer:
Here we have to establish a relation between displacement and height for one second. We know the distance travelled in last second is given by $s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$ where T is the total time of flight which is given by $\sqrt{\dfrac{2h}{g}}$ and u=0.
Let the total height of tower be ‘h’ and hence, according to the question, $s_n = 36%h = 0.36h$
Putting the values in the equation, we get;
$s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$
$0.36h = \dfrac g2 (2\sqrt{\dfrac{2h}{g}}-1)$
$\implies 0.072 h + 1 = \sqrt{0.8 h}$
Squaring both sides, we get;
$(0.072 h +1)^2 = 0.8h$
$\implies 0.072^2h^2 +0.144 h + 1 - 0.8h =0$
$\implies 0.072^2 h^2 - 0.656h +1=0$
Solving for h, we get;
$h=125 m$
Therefore, the height of the tower is 125 meters.
Note:
Student must not get confused by negative and positive signs. We take starting points as origin and then measure quantities with respect to this point. If the direction of measurement of a quantity is towards down or left, then we take negative signs otherwise positive. For example, if the answer would be -125 m, it means that the displacement is downwards with respect to the place where we are standing. In other words, the displacement is in the direction of acceleration due to gravity. In this question, we’ve used direct relation for the displacement in the last second. But one can also proceed by calculating the distance for ‘n’ seconds and then for ‘n-1’ seconds and then subtract them, the results will be the same.
Formula used: $s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$
Complete answer:
Here we have to establish a relation between displacement and height for one second. We know the distance travelled in last second is given by $s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$ where T is the total time of flight which is given by $\sqrt{\dfrac{2h}{g}}$ and u=0.
Let the total height of tower be ‘h’ and hence, according to the question, $s_n = 36%h = 0.36h$
Putting the values in the equation, we get;
$s_n = u-\dfrac g2 (2T-1)$
$0.36h = \dfrac g2 (2\sqrt{\dfrac{2h}{g}}-1)$
$\implies 0.072 h + 1 = \sqrt{0.8 h}$
Squaring both sides, we get;
$(0.072 h +1)^2 = 0.8h$
$\implies 0.072^2h^2 +0.144 h + 1 - 0.8h =0$
$\implies 0.072^2 h^2 - 0.656h +1=0$
Solving for h, we get;
$h=125 m$
Therefore, the height of the tower is 125 meters.
Note:
Student must not get confused by negative and positive signs. We take starting points as origin and then measure quantities with respect to this point. If the direction of measurement of a quantity is towards down or left, then we take negative signs otherwise positive. For example, if the answer would be -125 m, it means that the displacement is downwards with respect to the place where we are standing. In other words, the displacement is in the direction of acceleration due to gravity. In this question, we’ve used direct relation for the displacement in the last second. But one can also proceed by calculating the distance for ‘n’ seconds and then for ‘n-1’ seconds and then subtract them, the results will be the same.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

