
A ball thrown by a boy is caught by another after 2 sec some distance away in the same level. If the angle of projection is \[30^\circ \], the velocity of the projection is
A. 18.0
B. 19.6
C. 20.0
D. 18.6
Answer
561.6k+ views
Hint: Recall the expression for the time of flight of the projectile. Rearrange the expression for the initial velocity. Substituting the values of the angle of projection, time of flight, and acceleration due to gravity in this formula, you will get the initial velocity.
Formula used:
Time of flight, \[T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Here, u is the initial velocity of the ball and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
We have given that the time of flight of the ball is \[T = 2\,{\text{sec}}\] and the angle of projection is \[\theta = 30^\circ \].We have the expression for the time of flight for the projectile is,
\[T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Here, u is the initial velocity of the ball and g is the acceleration due to gravity.
Rearranging the above equation for u, we get,
\[u = T \times \dfrac{g}{{2\sin \theta }}\]
Substituting \[T = 2\,{\text{sec}}\], \[\theta = 30^\circ \] and \[g = 9.8\,{\text{m/}}{{\text{s}}^2}\] in the above equation, we get,
\[u = 2 \times \dfrac{{9.8}}{{2\sin \left( {30} \right)}}\]
\[ \Rightarrow u = 2 \times \dfrac{{9.8}}{{2\left( {\dfrac{1}{2}} \right)}}\]
\[ \therefore u = 19.6\,{\text{m/s}}\]
Therefore, the initial velocity of the ball is 19.6 m/s.
So, the correct answer is option B.
Additional information:
We can derive the formula for time of flight using the kinematic equation.
At point B, the velocity of the ball becomes zero. Using the kinematic equation in the vertical direction, we get,
\[v = u\sin \theta - gt\]
\[ \Rightarrow 0 = u\sin \theta - gt\]
\[ \Rightarrow u\sin \theta = gt\]
\[ \Rightarrow t = \dfrac{{u\sin \theta }}{g}\]
Since the time of ascend is equal to the time of descent. Therefore, the total time required to hit the ground is,
\[T = 2t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Note: Students don’t need to derive the formula for the time of flight and can use the formula that mentioned in the above solution. Since the acceleration due to gravity is constant, the time of flight depends only on the initial velocity and the angel of projection. The time of flight would be different if another boy is not at the same level as the first boy.
Formula used:
Time of flight, \[T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Here, u is the initial velocity of the ball and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
We have given that the time of flight of the ball is \[T = 2\,{\text{sec}}\] and the angle of projection is \[\theta = 30^\circ \].We have the expression for the time of flight for the projectile is,
\[T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Here, u is the initial velocity of the ball and g is the acceleration due to gravity.
Rearranging the above equation for u, we get,
\[u = T \times \dfrac{g}{{2\sin \theta }}\]
Substituting \[T = 2\,{\text{sec}}\], \[\theta = 30^\circ \] and \[g = 9.8\,{\text{m/}}{{\text{s}}^2}\] in the above equation, we get,
\[u = 2 \times \dfrac{{9.8}}{{2\sin \left( {30} \right)}}\]
\[ \Rightarrow u = 2 \times \dfrac{{9.8}}{{2\left( {\dfrac{1}{2}} \right)}}\]
\[ \therefore u = 19.6\,{\text{m/s}}\]
Therefore, the initial velocity of the ball is 19.6 m/s.
So, the correct answer is option B.
Additional information:
We can derive the formula for time of flight using the kinematic equation.
At point B, the velocity of the ball becomes zero. Using the kinematic equation in the vertical direction, we get,
\[v = u\sin \theta - gt\]
\[ \Rightarrow 0 = u\sin \theta - gt\]
\[ \Rightarrow u\sin \theta = gt\]
\[ \Rightarrow t = \dfrac{{u\sin \theta }}{g}\]
Since the time of ascend is equal to the time of descent. Therefore, the total time required to hit the ground is,
\[T = 2t = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}\]
Note: Students don’t need to derive the formula for the time of flight and can use the formula that mentioned in the above solution. Since the acceleration due to gravity is constant, the time of flight depends only on the initial velocity and the angel of projection. The time of flight would be different if another boy is not at the same level as the first boy.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

