
A 7.25 kg bowling ball is rolled onto a perfectly level surface at a velocity of 10 m/s. The coefficient of friction between the surface and the bowling ball is 0.0025. If the surface is perfectly level and is long enough, how far will the bowling ball roll before it comes to a complete stop?
(A) 20m
(B ) 200m
(C) 2km
(D) 20km
(A) 1/2km
Answer
582.6k+ views
Hint
Friction is the resistance to motion of one object moving relative to another. It is not a fundamental force, like gravity or electromagnetism. Instead, scientists believe it is the result of the electromagnetic attraction between charged particles in two touching surfaces.
Complete step by step answer
According to the question given that,
Mass of the bowling ball m = 7.25kg,
The velocity of the bowling ball u = 10m/s ,
Coefficient of friction μ = 0.0025
According to the formula force of the friction,
$\Rightarrow F = \mu mg $
Putting the values in the equation, and let the value of g = 10 m/s2
$ \therefore F = 0.0025 \times 7.25 \times 10\,N $
Now, retardation due to force of friction:
$a = \dfrac{F}{m} = \dfrac{{0.0025 \times 7.25 \times 10}}{{7.25}} = 0.025\,m/{s^2}$
Let s be the distance travelled by ball before stop.
Using ${v^2} = {u^2} - 2as$
where final velocity of the ball v = 0
∴ we get $ s = \dfrac{{{u^2}}}{{2a}} $
$ \Rightarrow s = \dfrac{{10 \times 10}}{{2 \times 0.025}} = 2000\,m $
$ \therefore s = 2\,km $
Thus the ball travels 2 km distance before coming to rest.
Option (C) is correct.
Note
The coefficient of friction (fr) is a number that is the ratio of the resistive force of friction (Fr) divided by the normal or perpendicular force (N) pushing the objects together. It is represented by the equation: fr = Fr/N.
Friction is the resistance to motion of one object moving relative to another. It is not a fundamental force, like gravity or electromagnetism. Instead, scientists believe it is the result of the electromagnetic attraction between charged particles in two touching surfaces.
Complete step by step answer
According to the question given that,
Mass of the bowling ball m = 7.25kg,
The velocity of the bowling ball u = 10m/s ,
Coefficient of friction μ = 0.0025
According to the formula force of the friction,
$\Rightarrow F = \mu mg $
Putting the values in the equation, and let the value of g = 10 m/s2
$ \therefore F = 0.0025 \times 7.25 \times 10\,N $
Now, retardation due to force of friction:
$a = \dfrac{F}{m} = \dfrac{{0.0025 \times 7.25 \times 10}}{{7.25}} = 0.025\,m/{s^2}$
Let s be the distance travelled by ball before stop.
Using ${v^2} = {u^2} - 2as$
where final velocity of the ball v = 0
∴ we get $ s = \dfrac{{{u^2}}}{{2a}} $
$ \Rightarrow s = \dfrac{{10 \times 10}}{{2 \times 0.025}} = 2000\,m $
$ \therefore s = 2\,km $
Thus the ball travels 2 km distance before coming to rest.
Option (C) is correct.
Note
The coefficient of friction (fr) is a number that is the ratio of the resistive force of friction (Fr) divided by the normal or perpendicular force (N) pushing the objects together. It is represented by the equation: fr = Fr/N.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

