
\[92g\] mixture of \[CaC{O_3}\] and \[MgC{O_3}\] heated strongly in an open vessel. After complete decomposition of the carbonates it was found that the weight of residue left behind is \[48g\] . Find the mass of \[MgC{O_3}\] in grams in the mixture.
Answer
578.4k+ views
Hint: Calcium carbonate is a white colored powdered compound which on strong heating (calcination) produces calcium oxide along with a release of carbon dioxide. Magnesium carbonate is also a colorless powdered compound which on thermal decomposition produces magnesium oxide and releases carbon dioxide gas.
Complete answer:
According to the question, a mixture of calcium carbonate and magnesium carbonate is heated strongly. The reaction that takes place is as follows:
$CaC{O_3}(s) + MgC{O_3}(s)\xrightarrow{\Delta }CaO(s) + MgO(s) + 2C{O_2}(g)$
From the above reaction, we can see that the thermal decomposition of calcium carbonate releases calcium oxide and carbon dioxide and the thermal decomposition of magnesium carbonate releases magnesium oxide and carbon dioxide.
Thus, one mole of \[CaC{O_3}\] produces = one mole of $CaO$
And, one mole of \[MgC{O_3}\] produces = one mole of $MgO$
The molecular weight of $CaC{O_3} = 40 + 12 + (16 \times 3) = 100g$
The molecular weight of \[MgC{O_3} = 24 + 12 + 48 = 84g\]
The molecular weight of $CaO = 40 + 16 = 56g$
The molecular weight of $MgO = 24 + 16 = 40g$
When a mixture of $184g$ is heated, it produces = $(56 + 40)g$ of product
When a mixture of $1g$ is heated, it produces = $\dfrac{{96}}{{184}}g$ of product
When a mixture of $92g$ is heated, it produces = $\dfrac{{96 \times 92}}{{184}} = 48g$ of product
Let the weight of $MgC{O_3}$ in the mixture = $x$
Then, the weight of $CaC{O_3}$ in the mixture = $(92 - x)g$
The residue given by \[84{\text{ }}gm\] of \[MgC{O_3}\] \[ = {\text{ }}40{\text{ }}gm\]
The residue given by $x$ grams of \[MgC{O_3}\] \[ = {\text{ }}\left( {\dfrac{{40}}{{84}}} \right) \times x{\text{ }}gm\]
The residue given by \[100{\text{ }}gm\] of \[CaC{O_3}\] = \[56{\text{ }}gm\]
The residue given by \[\left( {92{\text{ }} - {\text{ }}x} \right){\text{ }}gm\] of \[CaC{O_3}\] \[ = \left( {\dfrac{{56}}{{100}}} \right) \times \left( {92 - x} \right){\text{ }}gm\]
According to the question, we have:
The weight of residue = \[48{\text{ }}gm\]
Thus, the equation for the residue left in the reaction is as follows:
\[ \Rightarrow \left\{ {\left( {\dfrac{{40}}{{84}}} \right) \times x} \right\} + \left\{ {\left( {\dfrac{{56}}{{100}}} \right) \times \left( {92 - x} \right)} \right\} = 48\]
\[ \Rightarrow 0.476{\text{ }}x + 51.52 - 0.56{\text{ }}x = 48\] ⇒ 0.084 x = 3.52
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{3.52}}{{0.084}} = 41.9gm\]
So, the mass of \[MgC{O_3}\] in the mixture is \[41.9{\text{ }}gm\] .
Note:
POAC stands for Principle of Atomic Conservation which is used to solve a chemical equation. There is no need of balancing the equation if we adopt POAC. It is based on the law of conservation of mass of an atom or a mole of an atom. The stoichiometry for the above reaction can also be determined from the POAC.
Complete answer:
According to the question, a mixture of calcium carbonate and magnesium carbonate is heated strongly. The reaction that takes place is as follows:
$CaC{O_3}(s) + MgC{O_3}(s)\xrightarrow{\Delta }CaO(s) + MgO(s) + 2C{O_2}(g)$
From the above reaction, we can see that the thermal decomposition of calcium carbonate releases calcium oxide and carbon dioxide and the thermal decomposition of magnesium carbonate releases magnesium oxide and carbon dioxide.
Thus, one mole of \[CaC{O_3}\] produces = one mole of $CaO$
And, one mole of \[MgC{O_3}\] produces = one mole of $MgO$
The molecular weight of $CaC{O_3} = 40 + 12 + (16 \times 3) = 100g$
The molecular weight of \[MgC{O_3} = 24 + 12 + 48 = 84g\]
The molecular weight of $CaO = 40 + 16 = 56g$
The molecular weight of $MgO = 24 + 16 = 40g$
When a mixture of $184g$ is heated, it produces = $(56 + 40)g$ of product
When a mixture of $1g$ is heated, it produces = $\dfrac{{96}}{{184}}g$ of product
When a mixture of $92g$ is heated, it produces = $\dfrac{{96 \times 92}}{{184}} = 48g$ of product
Let the weight of $MgC{O_3}$ in the mixture = $x$
Then, the weight of $CaC{O_3}$ in the mixture = $(92 - x)g$
The residue given by \[84{\text{ }}gm\] of \[MgC{O_3}\] \[ = {\text{ }}40{\text{ }}gm\]
The residue given by $x$ grams of \[MgC{O_3}\] \[ = {\text{ }}\left( {\dfrac{{40}}{{84}}} \right) \times x{\text{ }}gm\]
The residue given by \[100{\text{ }}gm\] of \[CaC{O_3}\] = \[56{\text{ }}gm\]
The residue given by \[\left( {92{\text{ }} - {\text{ }}x} \right){\text{ }}gm\] of \[CaC{O_3}\] \[ = \left( {\dfrac{{56}}{{100}}} \right) \times \left( {92 - x} \right){\text{ }}gm\]
According to the question, we have:
The weight of residue = \[48{\text{ }}gm\]
Thus, the equation for the residue left in the reaction is as follows:
\[ \Rightarrow \left\{ {\left( {\dfrac{{40}}{{84}}} \right) \times x} \right\} + \left\{ {\left( {\dfrac{{56}}{{100}}} \right) \times \left( {92 - x} \right)} \right\} = 48\]
\[ \Rightarrow 0.476{\text{ }}x + 51.52 - 0.56{\text{ }}x = 48\] ⇒ 0.084 x = 3.52
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{3.52}}{{0.084}} = 41.9gm\]
So, the mass of \[MgC{O_3}\] in the mixture is \[41.9{\text{ }}gm\] .
Note:
POAC stands for Principle of Atomic Conservation which is used to solve a chemical equation. There is no need of balancing the equation if we adopt POAC. It is based on the law of conservation of mass of an atom or a mole of an atom. The stoichiometry for the above reaction can also be determined from the POAC.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

