Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

400 grams cake costs 80 rupees. How much would a 1.5 kg cake cost?

Answer
VerifiedVerified
572.4k+ views
Hint: We will begin by finding the price of 1 g of cake by dividing 80 by 400. Then find the quantity of cake in grams by multiplying the given quantity by 1000. Next, multiply the quantity of cake by cost of 1 gram to find the required answer.

Complete step-by-step answer:
We are given that 400 Grams of cake costs 80 rupees.
We can find the cost of 1 gram of cake by dividing the 80 by 400.
That is
$\dfrac{{80}}{{400}} = \dfrac{1}{5}$ rupees.
But we have to find the cost of 1.5 kg of cake.
We know that there are 1000 g in 1 kg.
We can find the number of grams in 1.5 kg of cake by multiplying it by 1000
$1.5 \times 1000 = 1500g$
To find the cost of 1500 g of cake we will multiply it by the cost of one gram cake.
\[1500\left( {\dfrac{1}{5}} \right) = {\text{Rs}}.3000\]
Hence, the cost of 1.5 kg of cake is 300 rupees.

Note: We should be careful about the units used in the given statement. We are given the price of 400 grams but we are asked the price of 1.5 kg. We should know how to convert kilograms into grams and vice versa.
WhatsApp Banner