Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More

RD Sharma Class 6 Solutions Chapter 9 - Ratio, Proportion and Unitary Method (Ex 9.4) Exercise 9.4

ffImage
Last updated date: 28th Nov 2023
Total views: 522.6k
Views today: 7.22k

RD Sharma Class 6 Solutions Chapter 9 - Ratio, Proportion and Unitary Method (Ex 9.4) Exercise 9.4 - Free PDF

Free PDF download of RD Sharma Class 6 Solutions Chapter 9 - Ratio, Proportion and Unitary Method Exercise 9.4 solved by Expert Mathematics Teachers on Vedantu.com. All Chapter 9 - Ratio, Proportion and Unitary Method Ex 9.4 Questions with Solutions for RD Sharma Class 6 Maths to help you to revise complete Syllabus and Score More marks. Register for online coaching for IIT JEE (Mains & Advanced) and other engineering entrance exams.


‘Ratio, Proportion, and Unitary Method’ is the ninth chapter of RD Sharma Class 6 Maths in which students learn about ways to compare two quantities by using division. This chapter is very important as it forms a foundation for students to understand multiple topics in maths and science. Students also learn about the techniques for finding the value of a single unit and then multiplying the value to find the necessary value and solve a problem. 

Sections of RD Sharma Class 6 Chapter 9- Ratio, Proportion, and Unitary Method

  1. Introduction

  2. Ratio

  3. Proportion

  4. Unitary Method


Important terms of RD Sharma Class 6 Chapter 9- Ratio, Proportion, and Unitary Method


  1. Ratio- Ratio can be defined as an ordered pair of numbers x and y, which is written as x/y, where x and y are not equal.

  2. Proportion- Proportion can be defined as a mathematical comparison between two ratios. Proportion can be denoted as :: or =.

  3. Unitary Method- Unitary means a single unit, therefore the unitary method is used to determine the value of a single unit first to find the other necessary values in relation.


Exercises and their page numbers in RD Sharma Class 6 Chapter 9- Ratio, Proportion, and Unitary Method


Exercises

Page no

9.1

9.5

9.2

9.9

9.3

9.14

9.4

9.18

FAQs on RD Sharma Class 6 Solutions Chapter 9 - Ratio, Proportion and Unitary Method (Ex 9.4) Exercise 9.4

1. Where can I find exercise solutions and revision notes for RD Sharma Maths Class 6 Chapter 9- Ratio, Proportion, and Unitary Method?

For free access to RD Sharma Maths Class 6 Chapter 9, exercises solutions and revision notes, one can visit Vedantu’s website. All the exercise solutions and revision notes of Vedantu are prepared by subject experts in the right conceptual and step-by-step manner. Students can also download the pdf form of the exercise solution and revision notes if they choose to study offline. The study can rely on revision notes provided by Vedantu for exams as well because a detailed explanation of each concept is given.

2. Where is the Unitary Method used in Real-Life practices?

Unitary Method is used in our day to day life as well such as

  • To find how much petrol will our car need for 20 km, it runs at 12 km per liter.

  • To find how much would 200 pens cost if 50 pens cost 20 rupees.

  • To find out much time it would take a person to go to school if he drives at 40 km/hr, and it takes 1 hour to reach him if he drives at 20 km/hr.

  • To find out the number of labor required to build up a house in a specific period.

3. What is the formula for Unitary Method?

To determine values about a single unit, Unitary Method is used. Unitary-method can be used to calculate measurements, etc. The unitary method is used to solve problems if there is variation in the given quantity. In this method, the value of one single unit is calculated first and then the value of the required quantities which can be obtained by arithmetic operations. The formula used to calculate the unitary method is


Value of one unit = [\frac{ \text {Total Value}}{\text{No. of Units}}]

4. The cost of 5 notebooks is 200 Rs. Find:

  • Several notebooks can be purchased with 400 Rs.

  • Cost of 20 notebooks

Given:

 Cost of 5 notebooks= 200

 Cost of 1 notebook= [\frac{200}{5}]=40


  • The number of notebooks that can be purchased with 40 Rupees= 1

The number of notebooks that can be purchased with 1 Rupee= 1/40

Therefore, the number of notebooks that can be purchased with 400 rupees= 1/40 x 400 =10

  • The cost of 1 notebook= 40 Rupees

The cost of 20 notebooks= 40 x 20= 800 Rupees